YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ovit Dağı yolu açıldı
Ovit Dağı yolu açıldı
20 Nisan 2010 16:55
Ovit Dağı yolu, 5 ay aradan sonra tekrar açıldı

Rize-Erzurum kara yolunda geçen kasım ayında yoğun kar yağışı ve çığ düşmesi sonucu 2 midibüste mahsur kalanların kurtarılmalarının ardından ulaşıma kapatılan Ovit Dağı yolu, 5 ay aradan sonra tekrar açıldı.

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Rize-Erzurum kara yolunun İkizdere-İspir arasında bulunan 2 bin 600 rakımlı Ovit Dağı'nda, yoğun kar yağışı ve çığ düşmesi sonucu geçen yıl kasım ayında 2 midibüste 40 kişinin mahsur kaldığını hatırlattı.

Midibüslerde mahsur kalanların kurtarılmasının ardından ulaşıma kapatılan Ovit Dağı yolunun yeniden açılması için Karayolları ekiplerince bir süre önce çalışma başlatıldığını ifade eden Hacımüftüoğlu, ''Çalışmalar hem İkizdere hem de İspir yönünden yapıldı. Çığ düşme ihtimaline karşı karın eriyebileceği öğle saatlerinde çalışma yapılmadı, dikkatli bir şekilde sürdürüldü. Genellikle sabah ve akşam saatlerinde çalışma yapıldı'' dedi.


ÇIĞ DÜŞME TEHLİKESİNE KARŞIN


Yapılan çalışmalar sonucunda yolun tamamen açıldığını bildiren Hacımüftüoğlu, ''Yolu bugünden itibaren yeniden ulaşıma açtık. Ancak çığ tehlikesi nedeniyle yolu bir süre daha sadece sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında açık tutacağız. Akşamları ise geçişe izin vermeyeceğiz. Çünkü bizim için öncelikli olan can güvenliğidir. Her ihtimali düşünmeliyiz'' diye konuştu.

İspir'den İkizdere yönüne giden araçların 20 Kasım 2009 akşamı yoğun kar yağışı ve çığ düşmesi sonucu Ovit Dağı'nda mahsur kaldığı bilgisinin alınmasının ardından bölgeye giden Karayolları ekipleri, bir midibüsteki 30 kişi ile 3 kamyon şoförünü kurtarmıştı.

Daha ileride olan ve içinde 18 kişinin bulunduğu midibüse ise tipi ve çığ düşme riski nedeniyle ulaşılamamış, bu araçtaki Atatürk Üniversitesi İspir Meslek Yüksek Okulu öğrenim gören 17 öğrenci ile sürücü Arslan, dağcıların yardımıyla, mahsur kalmalarından yaklaşık 40 saat sonra 22 Kasımda kurtarılmıştı. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler