YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmaniye polisinden vatandaşlara soba yakma eğitimi
Osmaniye polisinden vatandaşlara soba yakma eğitimi
18 Aralık 2015 15:55
Osmaniye Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, sobadan sızan karbonmonoksit gazıyla ölümlerin önüne geçmek için ev ev dolaşarak vatandaşlara sobanın nasıl yakılacağını anlatıyor.

Çalışmalarına geçen yıl sobadan ölümlerin yaşandığı mahallerde başlayan ekipler, evleri tek tek dolaşıyor ve girdikleri evlerde ilk önce vatandaşlardan sobayı nasıl yaktıkları yönünde bilgi alıyor. Ekipler daha sonra baca temizliğinden sobaya kova yerleştirmesine ve sobayı yakarken ne kadar kömür ile odun konulacağına kadar vatandaşları bilgilendiriyor.

Ziyaret ettikleri evlerde ailelere uyarıcı broşürler verip çocuklara da kalem ve defter hediye eden polisler, soba kovasının özellikle ağzına kadar doldurulmaması, kömürün sobaya odun ve kozalak parçalarının tamamen tutuşmasından sonra atılması yönünde uyarılarda bulundu. Gece uyumadan önce sobaya kömür atılmamasını vurgulayan ekipler, bacaların da sık sık temizlenmesi gerektiğini belirtirken, yatmadan önce de sobanın mutlaka söndürülmesi gerektiğini vurguladılar.


DHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler