YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Organlarıyla iki kişinin hayatını kurtardı
Organlarıyla iki kişinin hayatını kurtardı
13 Mayıs 2016 02:00
Antalya'da trafik kazasında hayatını kaybeden bir kişinin böbrek ve karaciğeri, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 8 saatlik ameliyatla iki kişiye nakledildi

Karaciğer nakli olan Fatma Avni, Böbrek nakli olan Metin Taşkesen ve Opr. Dr. Tuğrul Çakır'ın açıklamaları Organ nakliyle hayata tutundular

Antalya'da trafik kazasında hayatını kaybeden bir kişinin böbrek ve karaciğeri, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 8 saatlik ameliyatla iki kişiye nakledildi

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Sorumlu Uzmanı Opr. Dr. Çakır: "Birkaç gün içerisinde her iki hastamızı da taburcu etmeyi planlamaktayız"

Böbrek nakli olan Taşkesen: 

"Böbrek nakli için böyle bir fedakarlığı yaptıkları için ölen arkadaşımızın ailesine teşekkür ederim"

Karaciğer nakli olan Avni: 

"Herkes organ bağışı yapsın. Burada bir kişi öldü ama iki kişiyi kurtardı"
Antalya'da trafik kazasında hayatını kaybeden bir kişinin böbrek ve karaciğeri, 8 saatlik ameliyatla iki kişiye nakledildi.

Antalya'da trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen F.A'nın (26) yakınları tarafından bağışlanan karaciğer ve böbreklerinin, yapılan testler sonucu 15 senedir karaciğer yetmezliği hastası olan bir çocuk annesi Fatma Avni (56) ile iki yıldır kronik böbrek hastalığı olan 3 çocuk babası Metin Taşkesen'e (42) uygun olduğu belirlendi.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Organ Nakil Sorumlu Uzmanı Opr. Dr. Tuğrul Çakır ve ekibi tarafından yapılan 8 saatlik ameliyatın ardından, karaciğer Fatma Avni'ye, böbrek ise Metin Taşkesen'e nakledildi. Ameliyat sırasında karaciğer için 70, böbrek için ise 50 kişilik ekip görev yaptı.

Başarılı geçen operasyonun ardından sağlıklarına kavuşan hastaların, yakın zamanda taburcu olacakları öğrenildi.

"Hastaların durumu gayet iyi"

Opr. Dr. Tuğrul Çakır, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanelerinin yaklaşık 6 ay önce organ nakli ruhsatı aldığını, ilk karaciğer ve 5. böbrek naklini gerçekleştirdiklerini anlattı.

Çakır, organ bekleyen hastalara umut olmaya devam edeceklerini dile getirerek, "Hastalarımız şu anda gayet iyi durumda. Birkaç gün içerisinde her iki hastamızı da taburcu etmeyi planlamaktayız. Organ bağışının önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk." diye konuştu.

Organlarıyla 2 kişinin hayatının kurtardı

Böbrek nakli olan Metin Taşkesen, iki yıldır böbrek rahatsızlığı çektiğini belirterek, son altı aydır diyalize girdiğini söyledi. Diyalize girmeye başladıktan sonra Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine organ nakli için başvurduğunu dile getiren Taşkesen, "Hocalarımız, ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Böbrek nakli için böyle bir fedakarlığı yaptıkları için ölen arkadaşımızın ailesine de teşekkür ederim. Allah'tan da rahmet dilerim." dedi.

Taşkesen, şu anda sağlık durumunun çok iyi olduğunu kaydetti.

Karaciğer nakli olan Fatma Avni ise Burdur'da yaşadığını ifade ederek, 15 senedir karaciğer rahatsızlığı çektiğini anlattı. Operasyonun ardından kendisini iyi hissettiğini dile getiren Avni, "Karaciğeri verenden Allah razı olsun. Ona da üzüldüm. Çare yok. Herkes organ bağışı yapsın. Burada bir kişi öldü ama iki kişiyi kurtardı." diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler