YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Organlarını öperek uğurladılar
Organlarını öperek uğurladılar
25 Eylül 2013 09:32
Ordu'da beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 58 yaşındaki Emriye Önen'in bağışlanan karaciğeri ve iki böbreği, üç hastaya nakledilecek.

Ulubey ilçesi Yukarı Kızılen köyündeki evinde geçirdiği beyin kanaması sonrası Ordu Medical Park Hastanesine kaldırılan Emriye Önen'in tüm müdahaleye rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Doktorların, Önen'in organlarının bağışlanması konusunda görüştükleri ailesi, talebi kabul etti. Bunun üzerine Erzurum ve Trabzon'dan gelen uzman ekipler, Önen'in böbrekleri ile karaciğerini operasyonla alarak organları üç hastaya nakledilmek üzere Erzurum ve Trabzon'a götürdü.

Organlarını öperek uğurladılar

Alınan organların hastane önünde bekleyen araçlara konulması sırasında Önen'in yakınları karaciğer ve iki böbreğin bulunduğu kutuları öperek gözyaşı döktü. Bir süre organların içinde bulunduğu kutuyu öpen Kadife Akbaş'ın, "Güle güle git, Allah yolunu açık etsin, onlar da sevinsinler" diyerek ağladığı gözlendi.

Kalp, hava muhalefetine takıldı

Öte yandan Önen'in böbrekleri ve karaciğeri ile alınması planlanan kalbi ise hava muhalefeti nedeniyle alınamadı.

Hastanenin Organ Nakli ve Bağış Koordinatörü Dr. Mithat Yağlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, kalbin alınması için Ankara'dan ambulans uçakla yola çıkan uzman ekibin Samsun'a geldiğini ancak yoğun yağış nedeniyle helikopterin havalanamadığını söyledi.

Hastada oluşan tansiyon düşüklüğü nedeniyle de kalbin bir süre sonra alınamaz duruma geldiğini ifade eden Yağlı, "Bunun üzerine karayoluyla gelen nakil ekibi de yetişemeyeceklerini düşünerek geri döndü" dedi.

Yağlı, organ bağışında bulunan Önen ailesine de teşekkür etti.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler