YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ordu, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt'ta, darbe girişimi protesto edildi
Ordu, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt'ta, darbe girişimi protesto edildi
07 Ağustos 2016 03:52
Ordu, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt'ta vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine tepki gösterdi.

Ordu'da, Altınordu Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüş yaptı. Mehter takımının da katıldığı yürüyüş, Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde sona erdi.

Burada darbe girişimini protesto etmeyi sürdüren vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim tilavetini dinledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yaptığı konuşmada, Ordu'nun birlik ve beraberlik içinde, darbe girişimine karşı meydanlarda olduğunu söyledi.

Meydanları boş bırakmayan Türk milletine teşekkür eden Yılmaz, "Tankın altına yatan irade nasıl mevcutsa, topun önüne kendisini atan irade mevcutsa inanıyorum ki o mermiler burada atılsaydı, Ordulu hemşehrilerimizin her birisi hem o topun, hem o tankın altına yatardı. Merminin de önüne atlamak suretiyle bu vatanın birliği için gece gündüz mücadele ederdi." diye konuştu.

Konuşmanın ardından CHP Ordu Gençlik Kolları üyeleri, 10. Yıl Marşı eşliğinde, Türk bayrağı ve meşaleyle alana geldi. CHP Ordu Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Bülent Akpınar ile Vatan Partisi Ordu İl Genel Sekreteri Temel Yılmaz, konuşma yaptı.

Motosiklet sürücülerinin de araçlarıyla katıldığı etkinlikte, vatandaşların protestosu devam ediyor.

Programa, AK Parti Ordu milletvekilleri Oktay Çanak ve Metin Gündoğdu, AK Parti İl Başkanı Uğur Çelenk, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş da katıldı.

Rize

Rize'de, 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı'na Türk bayraklarıyla gelen vatandaşlar, yağmura rağmen demokrasi nöbetine devam etti. 

Rize Belediyesi, alanda yağış dolayısıyla çadır kurdu.

Vatandaşlar, Türkiye gündemine ilişkin haberleri, dev ekrandan takip etti. Şehitler için Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından dua edildi. 

Alana tekerli arabası ve elindeki Türk bayrağıyla gelen 84 yaşındaki Fatma Çalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Her akşam kendi imkanlarımla Cumhurbaşkanımıza sahip çıkmak için buraya gelmeye çalışıyorum. O bizim liderimiz. Allah onu başımızdan eksik etmesin." dedi. 

Vatandaşlardan Yeter Avcı ise yoğun yağmura rağmen nöbet tutmayı bırakmayacağını belirterek, "Taş da yağsa buradayız. Vatanımız, milletimiz için buradayız. Öleceğimizi bilsek buradan ayrılmayız. Başkomutanımız 'ayrıl' diyene kadarburadan ayrılmayacağız. Ona her gün dua ediyoruz." diye konuştu.

Vatandaşlar, "Tarihe Not Bırakın" standında bulunan deftere, darbe girişimiyle ilgili duygu ve düşüncelerini yazdı.

Giresun 

Giresun'da vatandaşlar, Atatürk Meydanı'ndaki demokrasi nöbetini sürdürüyor. Sivil toplum örgütü üyeleri ise meydanda kurdukları çadırda nöbete devam ediyor.

Bulancak ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, darbe girişimini ellerindeki Türk bayraklarıyla protesto etti. Alanda, mehter takımı da gösteri sundu.

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, burada yaptığı konuşmada, "Hain saldırılar karşısında Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde bu millet, hainlerin karşısında durdu. Allah bu milletin birlik beraberliğinizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin. 15 Temmuz bir destandır. 15 Temmuz şehitleri de Çanakkale şehitleri kadar şanlıdır. Köprülere, caddelere, sokaklara adlarını vererek onları yaşatıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar da nöbetin sabah namazına kadar süreceğini belirterek, vatandaşlara meydanları doldurduğu için teşekkür etti.

Gümüşhane

Gümüşhane'de vatandaşlar, Atatürk Caddesi'ndeki demokrasi nöbetinde bir araya geldi.

Vali Okay Memiş, burada yaptığı konuşmada, 15 Temmuz gecesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinde yuvalanmış FETÖ'cü terör örgütü mensuplarının darbe girişiminin bertaraf edildiğini anlattı.

Memiş, "Bizler kamu görevlisi olarak devletten anayasal sitemi korumak ve müdafaa etmek için maaş alıyoruz. Ancak aramızda bulunan Şiranlı Serdar Aydın, Alkan Aydın ve Vasfi Yılmaz böylebir görevleri olmadığı halde canlarını hiçe sayarak kendilerini FETÖ'cü hainlerin tanklarının önüne attı. Onlara şükranlarımı sunuyorum. Belediye Başkanımız Ercan Çimen, Temmuz'un 15'inden itibaren her gün bizlerin yanında olarak bizlere çok iyi hizmet verdi. Hem milletvekillerimize hem belediye başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından "demokrasi kahramanları"na ödül verildi. Daha sonra kentteki 45 hacı adayı, dualarla kutsal topraklara uğurlandı.

Programa, Belediye Başkanı Çimen, AK Parti Gümüşhane milletvekilleri Osman Akgül ve Cihan Pektaş, AK Parti Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu ve Adnan Günnar, AK Parti Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Cezayir Danışan, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar da katıldı.

Bayburt

Bayburt'ta vatandaşlar, FETÖ'nün darbe girişimine tepki gösterdi. Cumhuriyet Caddesi'ndeki Bayburt Valiliği önünde bir araya gelen vatandaşlar, demokrasi nöbetini sürdürdü. 

Vatandaşlara, bazı sivil toplum kuruluşları tarafından içecek ikramında bulunuldu.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler