YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Onlar köylerini terk ediyor
Hakkari'nin Geçitli Köyü'nde ikamet eden 300 aile Suriye'ye göç etmekten bir süreliğine vazgeçti.
Onlar köylerini terk ediyor
23 Eylül 2010 / 18:30 Güncelleme: 23 Eylül 2010 / 18:43

Köyde oturan 5 aile mayınlı saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunmaması halinde bir daha köylerine dönmeyeceklerini belirterek, sabah saatlerinde köye gelen kamyonlara eşyalarını yükleyerek Şırnak'a doğru yola çıkmıştı.
   

Mayınlı saldırıda oğlunu, yeğenini ve kızını kaybeden Cahit Erol yolda gazetecilerin sorularını cevaplandırarak; "Devlet güçlüdür. Devlet üstünde durursa olayın failleri bulur. Biz devletten olayın faillerinin bulmasını istiyoruz. Aksi halde buradan göç edip Suriye'ye gideceğiz. Bu olayın failleri çıkmadığı sürece köyümüze geri dönmeyeceğiz." diye konuşmuştu.
     

Köyden büyük bir toplulukla Şırnak'a doğru hareket eden aileler, 10 kilometre kadar uzaklaştıkları sırada köyün ileri gelenlerden Hacı Mehmet Kurt tarafından durduruldu. Burada köylülere seslenen Kurt, "10 gün  kadar daha sabredin. Devlet failleri çıkartmasa ondan sonra bu sefer hepimiz gideriz. Sabredin, sabrın sonu selamettir." dedi. Ama bu konuşmaya rağmen köylüler göç etmeye kararlı olduklarını açıklayarak yola devam etti. Bu sefer de araya BDP yetkilileri girdi. Köylüleri bir tepede durduran BDP'liler burada ailelerin köylerine tekrar geri dönmelerini istedi. BDP adına konuşan BDP Genel Saymanlarından Salih yıldız; "Köyünüze geri dönün. Failler er geç ortaya çıkacaktır." dedi.
     

Yıldız; "Partimizin hükümetle görüşmeleri başlamıştır. Biz bu olayın peşini bırakmayacağız. Kürtler ve Türkler birlikte yaşamak istiyorlar." açıklamasında bulundu.  CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler