YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önce uyuşturucu sonra hırsızlık
Uyuşturucuya alıştırdıkları çocuklara hırsızlık yaptırıyorlarmış
Önce uyuşturucu sonra hırsızlık
16 Ekim 2009 / 20:10 Güncelleme: 16 Ekim 2009 / 20:14

İstanbul'da, çocukları uyuşturucuya alıştırarak zorla hırsızlık yaptıkları belirlenen suç örgütüne yönelik operasyonda 20 kişi gözaltına alındı. Zanlıların, hırsızlık yapmayan çocukları dövdüğü öğrenildi.
 

Sarıyer'de temmuz ayında ailesinin kayıp başvurusunda bulunmasının ardından Ö.T.E (16), Sarıyer Çocuk Bürosu ekipleri tarafından perişan halde bulundu. Ailesine teslim edilmeden önce ifadesi alınan Ö.T.E.'nin bir hırsızlık çetesi tarafından uyuşturucuya alıştırıldıktan sonra Ümraniye'de 4 ayrı evden hırsızlık yaptırıldığını söylediği öğrenildi. Ö.T.E.'nin ifadesinde, "Beni kaçıran kişiler, yavaş yavaş uyuşturucuya alıştırdı. Sonra zorla hırsızlık yaptırdılar. Bana gösterdikleri Ümraniye tarafındaki 4 evden hırsızlık yaptım. Onların istediklerini yapmayınca dövüyorlardı." şeklinde ifade verdiği belirtildi.
 

Bu ifadeler doğrultusunda Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri bahsedilen çete ile ilgili soruşturma başlattı.
 

Yapılan çalışmaların ardından çete üyelerinin kimlik ve adresleri belirlendi. Daha sonra Ümraniye, Çekmeköy, Beykoz, Üsküdar, Eyüp ve Kocaeli'nde 30 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.
 

Operasyonda, çete lideri olduğu ileri sürülen Yusuf K., yardımcısı ve aynı zamanda kardeşi olduğu öne sürülen Nuri K.'nin de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.
 

Çeteye uyuşturucu temin ettiği ileri sürülen ve çete üyeleri ile birlikte gözaltına alınan Gönül K.'nin evinde yapılan aramalarda, 797 gram toz esrar, 19 adet jiletine sarılı halde satışa hazır uyuşturucu, 14 adet extacy ele geçirildi. Ayrıca, çalıntı olduğu belirlenen 5 LCD televizyon, 6 bilgisayar, 3 cep telefonu, 19 harddisk ve çok sayıda elektronik malzeme ele geçirildi.
 

Asayiş Şube Müdürlüğü'nde ifadelerine başvurulan 20 zanlıdan 4'ü savcılığın talimatıyla ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.
 

Sorgulamada, çete üyelerinin İstanbul'da kandırdıkları veya kaçırdıkları 13-16 yaş arası çocukları önce uyuşturucuya alıştırdıkları, ardından gösterdikleri evlerden dayak zoruyla hırsızlık yaptırdıklarının tespit edildiği öğrenildi. Çete üyelerinin şimdiye kadar 24 ayrı evden hırsızlık olayına karıştıkları ileri sürüldü.
 

Adliyeye sevk edilen zanlılar hakkında, "Yaşı küçüklere uyuşturucu temin etmek, Yaşı küçükleri uyuşturucuya alıştırmak, uyuşturucu ticareti, yaşı küçüklere zorla hırsızlık yaptırmak, suç örgütü kurmak, suç örgütüne üye olmak" suçlarından işlem yapıldığı öğrenildi.
 

Zanlılardan Gönül K. ile birlikte 2 kişi Eyüp Adliyesi'ne; diğer 13 zanlı ise Ümraniye Adliyesi'ne sevk edildi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler