YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğretmen insansız hava aracı yaptı
Öğretmen insansız hava aracı yaptı
28 Nisan 2015 18:45
Tunceli’nin Hozat ilçesi Zübeyde Hanım Lisesi’nde muhasebe öğretmeni Fikret Duru, öğrencileriyle birlikte insansız hava aracı yaptı.

Uçağı ilçede öğrencilerle birlikte yaptıklarını belirten Fikret Duru, "İnsansız hava aracı diyebileceğimiz dört kanatlı bir uçak. Toplam ağırlığı iki kilogram civarında. Maksimum üç kilograma kadar ağırlık taşıyabilir. Bu aracı gözetleme, orman yangınları ve kurtarmalarda erken müdahale için tasarladık. Altına kamera ve başka ekipmanlar takılarak yukarıdan gözetleme yapılabilir. Tasarımından imalatına kadar tamamen bize ait" dedi.

Uçağın kumanda mesafesinin iki kilometre olduğunu dile getiren Duru, "Uzaklaştığında küçüldüğü için görme mesafemiz düşüyor. O yüzden çıplak gözle görebilme mesafemiz bir kilometre. Ancak kamera takılırsa iki kilometreye kadar kontrol edebiliriz" diye konuştu.

500 liraya mal ettiler

Uçağın gövde maliyetinin yok denecek kadar az olduğunu kaydeden Fikret Duru, "En büyük maliyet kumanda, motor ve içindeki elektronik ekipmanlardan kaynaklanıyor. Bunların toplamı 450 maksimum 500 lira tutuyor. Ayrıca bildiğim kadarıyla bu uçağın Türk Hava Kurumu da dahil Türkiye’de seri üretimi yok. İnşallah biz yaparız" şeklinde konuştu.

Açıklamasının ardından Hozat ilçesinde bulunan halı sahada insansız hava uçağını uçuran Fikret Duru’nun gösterisine çocukların ilgisi büyük oldu.

Kentte havaalanı ve uçuş pisti olmadığını ifade eden Duru, "Uçağımızı stadyumlarda, açık alanlarda uçuruyoruz. Pist olursa çok daha profesyonelce yapabiliriz" dedi.

Daha büyüklerini de yapabiliriz

Uçağın seri imalatını da düşündüklerini sözlerine ekleyen Duru, "Bu uçağı imal edecek makinelerimiz de var. Birazcık sermaye birazcık da destek bekliyoruz. Daha büyüklerini de yapabiliriz. İsrail ve ABD’nin ürettiği insansız hava uçaklarından bir farkı yok. Onların ki ekipman olarak sadece biraz daha gelişmiş, yoksa arada hiçbir fark yok" diye konuştu. Duru'nun Türk Hava Kurumu'ndan uçak imalatı ve uçurma konusunda iki ayrı sertifikası bulunuyor.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler