YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrencileri dershaneye kapatıp faciayı önledi
Öğrencileri dershaneye kapatıp faciayı önledi
15 Mayıs 2013 11:47
Hatay'ın Reyhanlı ilçesini kana bulayan saldırıda, dershane öğrencilerinin son anda kurtulduğu ortaya çıktı.

PTT binasının tam karşısında bulunan dershanenin müdürü Bülent Seringel, ilk patlamanın ardından öğrencileri dışarı çıkartmadı. Öğrenciler, 15 metre uzaklarında yaşanan ikinci patlamayı ufak sıyrıklarla atlatırken, facianın büyümesi önlenmiş oldu.

Dershane Müdürü Bülent Seringel, kurtulmalarını Allah'ın bir lütfu olarak görüyor. O gün 30 öğrenciye seviye tespit sınavı yaptıklarını anlatan Seringel, ilk patlamanın ardından yaşanan panik üzerine dershane kapısını kapatıp öğrencileri dışarıya çıkartmadığını belirtiyor. Öğrenciler koridorda iken ikinci patlamanın yaşandığını kaydeden Dershane Müdürü, "Onlar koridorda durduğu için patlamayı ufak sıyrıklarla atlattılar. Çocukları dershaneden boşaltmaya kalksak, büyük ihtimal, postanenin önüne yığılacaklardı. Allah korusun, daha büyük bir facia olacaktı." diyor.

Yaşadıkları korkuyu anlatan Bülent Seringel ise kırılan cam parçalarının vücuduna saplanmasıyla hafif yaralanmış. Patlama anında duyduğu sesi hayatı boyunca unutamayacağını ifade ediyor. Seringel, şöyle devam ediyor: "Dışarısı sanki Türkiye değil, Suriye'deki bir patlama gibi göründü bana. Yaralılar yerde, arabalar yanıyor. Her yer berbat bir haldeydi. Bir daha böyle bir patlama olacak mı diye endişe ediyoruz. Bundan çok korkuyoruz. İşyerimiz yıkıldı o önemli değil, ama canımız sağ. Çok ciddi tedbirler alınmalı. Tekrar bir bomba rahatlıkla patlatabilirler. Bundan çok korkuyoruz. Çok tedirginiz, dışarı çıkamıyoruz."

Olayı Suriyeli sığınmacıların üzerine yıkmanın da doğru olmayacağını dile getiren Seringel, "Amaç Türkiye'yi Suriye ile bir savaşın içine çekmek. Buradaki Suriyelileri de sınır dışına itmeyi amaçlıyorlar. Sağduyulu davranmamız lazım. Ancak sağduyulu davranırken tedbiri de elden bırakmamak lazım." diye konuşuyor.

Dershanenin öğrenci işlerinde çalışan kız kardeşi Şadiye Uzun da ilk patlama olduğunda korkuyla aşağıya inmeye çalıştığını, ancak bir öğretmenin ikazıyla yukarıda kaldığını dile getiriyor. Ardından pencereden dışarı bakmaya başladığını ifade eden Uzun, ikinci patlama anını şu sözlerle aktarıyor: "Camdan dışarı baktığım sırada ikinci patlama oldu. Patlamayla birlikte adeta uçtum. Benim oradan çıkmam bir mucize. Ne kadar şükretsem az. O anki korkuyu, kulağımdaki o sesi, gürültüyü anlatamam. Suratım uçtu zannettim. Öyle bir basınç, öyle bir şiddet ve korku vardı ki anlatamam. O korkuyu Allah kimseye yaşatmasın."

 

CİHAN

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler