YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrenci feci şekilde öldü
Öğrenci feci şekilde öldü
03 Haziran 2010 16:22
Derse yetişmek isterken okul kapısına sıkışan öğrenci hayatını kaybetti

İzmir'de bir okulun girişinde inanılması güç bir trajedi yaşandı. Seyit Şamlı Endüstri Meslek Lisesi'nde okuyan 17 yaşındaki lise öğrencisi Anıl Erden, derse yetişmek isterken başı, okulun girişindeki otomatik kapıya sıkıştı. İddiaya göre, bozuk olan kapı tüm müdahalelere karşın açılamazken ağır şekilde yaralanan Erden, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.
 

Feci olay, öğle saatlerinde, Bornova Evka-4 semtindeki Seyit Şamlı Endüstri Meslek Lisesi girişinde meydana geldi. İddiaya göre, elektrik elektronik bölümü 11-A sınıfı öğrencisi Anıl Erden, 3. ders bitimindeki teneffüste okul dışına çıktı.
 

19,5 gün devamsızlığı bulunduğu öğrenilen Erden, 4. ders zili çalınca devamsızlıktan kalacağı ve geometri sınavını kaçıracağı korkusuyla hızla içeri girmeye çalıştı. Erden'den önce birkaç öğrenci girerken okulun otomatik kapısı da nöbetçi öğrenciler tarafından kapatılmak istendi. Tam Erden geçeceği sırada başı, otomatik kapıya sıkıştı.
 

Nöbetçi öğrenciler E.K. ile G.K. kapıyı yeniden otomatik olarak açmak isteseler de başarılı olamadı. Bir süre kapıda sıkışmış halde kanlar içinde bekleyen Erden, ancak birkaç arkadaşı kapıyı elleriyle açınca kurtulabildi. Ağır yaralanan Anıl Erden, Acil Servis ambulansıyla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak Erden, doktorların tüm müdahalelerine karşın kurtarılamadı. Erden'in arkadaşları ambulansın geç geldiğini ileri sürdü.
 

Okul yönetiminin, maddi yetersizlik nedeniyle okul kapısında görev yapan ve öğrencilerin giriş çıkışlarını kontrol eden güvenlik görevlisini okulların kapanacak olması nedeniyle 15 gün önce işten çıkardığı öğrenildi. Bir müdür yardımcısı da, maddi yetersizlik nedeniyle güvenlikçiyi çıkarmak zorunda kaldıklarını doğruladı. Erden'in hayatını kaybetmesine tepki gösteren sınıf arkadaşları, olaya isyan etti.
 

Çocuklar, "Güvenlikçi varken kimse okul dışına çıkamıyordu. Onun yerine nöbetçi öğrenci koydular ama isteyen teneffüste dışarı çıkmaya başladı. Eğer güvenlik görevlisi olsaydı, bu olay yaşanmazdı ve Anıl ölmezdi. Bir güvenlikçinin parası arkadaşımızı geri mi getirecek." diye konuştu.
 

Acı haberi alıp hastaneye koşan Anıl Erden'in okul arkadaşları büyük üzüntü yaşadı. Öğrenciler gözyaşlarını tutamazken bazı öğrencilerin de fenalaşıp tedavi altına alındıkları görüldü.
 

 Erden'in arkadaşları, otomatik kapının bozuk olduğunu, okul yönetimine durumu iletmelerine karşın herhangi bir çözüm bulunmadığını ileri sürdü.
 

Kapıda herhangi bir emniyet tedbiri olmadığını, insanların sıkışmaması için fotosel de bulunmadığını belirten öğrenciler, "Kapı bozuktu, durumu yönetime bildirdik. Endüstri meslek lisesi olduğu için teknik bölümden gelip yapacaklarını söylediler. Ancak kapı bir türlü yapılamadı. Eğer kapı çalışsaydı, başı sıkıştığı anda açılırdı, ama bozuk olduğu için ellerimizle açıp arkadaşımızı kurtardık." diye konuştu.
 

Hastane önünde okul yöneticilerine tepki gösteren Anıl Erden'in arkadaşları, müdür yardımcısıyla tartıştı. Erden'in sınıf arkadaşı Ümit İler, müdür yardımcısına tepki göstererek, "Arkadaşımızın ölümünden okul yönetimi sorumlu, hem güvenlikçi işten çıkarıldı, hem de kapı bozuktu." şeklinde konuştu.
 

Öğrencilerin iddialarının tam tersi yönünde açıklama yapan okul yönetimi ise kapının bozuk olmadığını belirtip, "Burası teknik lise. Kapının bozuk olması mümkün olabilir mi?" diyerek kendilerini savundu.
 

BMC fabrikasında çalışan baba Doğan Erden ile ev hanımı anne Ayşe Erden, acı haberi alıp hastaneye koştu. Oğullarının öldüğünü öğrenen anne ve baba fenalık geçirince kendilerine acil serviste müdahale edildi.
 

Bir süre gözetim altında tutulan Erden çifti, yakınlarının desteğiyle otomobile bindirilip evlerine gitti. Daha sonra baba Doğan Erdan, yöneticilerden bilgi almak için okula geldi.
 

Anıl Erden'in Göztepe taraftarı olduğu ve takımının tüm maçlarını takip ettiği öğrenildi. Erden'in arkadaşlarının Göztepe taraftarlarıyla irtibata geçip cenaze törenine onların da katılımını sağlayacakları, törene de Erden'in çok sevdiği Göztepe'nin formalarıyla katılacakları belirtildi. Arkadaşlarının ayrıca, okulda da Anıl'ı anmak için sırasını çiçeklerle donatacakları kaydedildi.
 

Polis olayla ilgili soruşturma başlatırken nöbetçi Cumhuriyet Savcısı da hastaneye ve okula gelerek görgü tanıklarının ifadesini aldı. Okulun güvenlik kamerası kayıtları incelenmek için polis tarafından alındı. Milli Eğitim Bakanlığı da olayın soruşturulması için müfettiş görevlendirdi.
 

Olay anını gören ancak şok geçiren nöbetçi öğrencilerin ise ifadelerinin henüz alınamadığı öğrenildi. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler