YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğle yemeği 500 öğrenciye 'zehir' oldu
Öğle yemeği 500 öğrenciye 'zehir' oldu
07 Kasım 2013 21:21
Van’ın Muradiye ilçesinde yaklaşık 500 öğrenci, yedikleri yemekten sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, bin 150 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğü Kandahar İlköğretim Okulu’nda öğle yemeği olarak verilen bulgur pilavı, sulu yemek ve turşudan yiyen öğrencilerden yaklaşık 500’ü bir süre sonra karın ağrısı şikayetiyle okul idaresine başvurdu.

Hemen hastaneye kaldırılan öğrenciler, yapılan ilk müdahale sonrası müşahede altına alındı. Muradiye Kaymakamlığı’na vekaleten bakan Çaldıran Kaymakamı İbrahim Dündar, öğrencileri hastanede ziyaret ederek, sağlık durumları hakkında bilgi aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dr. Güneş Işık, endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, taburcu edilen öğrencilerin herhangi bir rahatsızlık görüldüğü an tekrar hastaneye getirilmesini istendi. Emniyet Müdürü Süleyman Yetikcan ise, gıda zehirlenmesi için yetkili gıda diyetisyenlerinin raporları doğrultusunda ihmali görülen şahıslar hakkında gerekli yasal işlemin yapılacağını belirtti.

Valilikten ’’zehirlenme’’ açıklaması

Van’ın Muradiye ilçesinde, yedikleri öğle yemeğinden rahatsızlanan 509 öğrencinin tıbbi kontrolden geçtiği bildirildi. Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Muradiye ilçesinde taşımalı eğitim yapan 950 öğrenci mevcutlu Kandahar İlk ve Ortaokulu’nda bugün öğle yemeğinden sonra saat 14.30 sıralarında birçok öğrenci karın ağrısı ve baş dönmesi şikayeti ile okul idaresine müracaat etmiş olup, öğrenciler Muradiye Devlet Hastanesi’ne götürülmüş ve 509 öğrenci tıbbi kontrolden geçirilmiştir. Bu öğrencilerden 22’sine Çaldıran Devlet Hastanesi’nde, 18’ine Erciş Devlet Hastanesi’nde tıbbı destek verilmiş, gözetimleri sonrası taburcu edilmişlerdir. Halen 29 öğrencimiz Van’da, 13 öğrencimiz ise Muradiye Devlet Hastanesi’nde müşahede altında bulunmaktadır” denildi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler