YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ODTÜ'de iki yeni mescit açılacak
Üniversitede namaz kılan öğrencileri çivili sopalarla darp eden sol görüşlü marjinal saldırganlar tespit edildi. Suçlu bulunan öğrenciler okuldan atılacak. Ayrıca ODTÜ'de 2 yeni mescit açılacak.
ODTÜ'de iki yeni mescit açılacak
29 Ocak 2016 / 07:40 Güncelleme: 29 Ocak 2016 / 07:53

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) namaz kılan öğrencileri darp eden sol görüşlü marjinal öğrenciler hakkında okul yönetimi soruşturma başlattı. Rektörlük tarafından başlatılan soruşturma kapsamında sopalarla, namaz kılan öğrencilere saldıranlar tespit edilerek savunma vermeleri istendi.

Öğrencilerin savunmaları alındıktan sonra disiplin kurulunu toplayacak Rektörlük, saldırgan öğrenciler hakkında okuldan atılmaya varan ceza işlemi uygulayacak. Savunmalar 9 Şubat’ta alınacak. Saldırıya maruz kalan öğrenciler, ODTÜ’de bu tür olayların daha önce de yaşandığını belirterek, rektörlüğün gereken cezai işlemleri uygulamadığını söyledi.

DİSİPLİN SORUŞTURMASI

Sopalarla darp edilen öğrencilerin aldığı doktor raporlarının ardından şikayetçi olması üzerine hareke geçen ODTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkan Vekili Sema Güray Karaca, şikayet dilekçelerinde isimleri geçen öğrencilere soruşturma metni göndererek savunma vermelerini istedi. Metinde şu ifadelere yer verildi: “22 Aralık 2015 tarihinde saat 12.30 civarında Hazırlık Binası basketbol sahası açık alanında namaz kılan grup ile bir başka grup arasında sözlü tartışma olarak başlayan ve saat 14.00-14.30 civarında Kütüphane Binası altında bulunan mescit önüne gelen grup ile mescitten çıkan öğrenciler arasında vuku bulan sözlü sataşma, arbede ve/veya darp olayı içerisinde yer almanız iddia ve verilen şikayet dilekçesine istinaden Rektörlük Makamı tarafından disiplin soruşturması başlatılmıştır.”

GÜVENLİK ARTTIRILDI

ODTÜ’de yaşanan darp olayının ardından güvenlik önlemlerinin arttırılması gündemde. Buna göre; okula yabancı öğrencilerin girişi önlenecek. Dışarıdan gelen ziyaretçiler okulda görüşmek istediği kişiler tarafından teyit ettirildikten sonra okul içine girebilecek ve içeri girdikten sonra ise ziyaretçiden görüşeceği kimse sorumlu olacak.  ODTÜ girişlerinde kimlik kontrolü yapılacak, güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri sayısı arttırılıyor.

VANDALLARA TEPKİ YAĞMIŞTI

ODTÜ’de namaz kılan öğrencilerin darp edilmesi büyük tepki toplamıştı. Üniversitenin yanı sıra çeşitli şehirlerdeki protestolarda saldırganların cezalandırılması talep edilmişti.

ODTÜ İKİ YENİ MESCİT AÇACAK

YÖK, mescit olayı kapsamında savcılıktan gelen suç duyurusu üzerine ODTÜ Rektörü Ahmet Acar’ın savunmasını aldı. Alınan savunmanın ardından YÖK Disiplin Kurulu soruşturma başlatarak rektörün ihmali olup olmadığını tespit edecek. İhmali olduğu belirlenirse ceza uygulayacak. Öte yandan Rektör Acar’ın YÖK Başkanı Yekta Saraç’a ODTÜ’ye iki mescit daha yapacağını söylediği öğrenildi.

STAR

1
 // 1
vandallari rektörün herkesi topladığı bir meydanda isimleri okunarak yaptıkları insanlık suçları yüzlerine vurularak herkesin içinde okuldan atıldığı söylenmezse bunu pek bir etkisi olacağını düşünmüyorum en azından medyanın da atılan bu öğrencileri tüm insanlığa duyurması gerekir ki herkes sonucunun ne olduğunu görsün.bu bir ayıp değil aksine bilgilendirmedir suçtan uzak durmaları gerektiğinin canlı örneğidir. .....
29 Ocak 2016 11:30
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler