YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ODTÜ'de bu kez işçi eylemi vardı
ODTÜ'de bu kez işçi eylemi vardı
03 Ağustos 2010 20:52
Sık sık öğrenci eylemlerine sahne olan ODTÜ’de bu kez işçiler rektörlük önünde yol kapattı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) görev yapan KESK'e bağlı sözleşmeli işçiler, Sayıştay denetimini gerekçe göstererek yıllık izin haklarının kendilerine verilmemesini yaptıkları eylemle protesto etti. Rektörlük önüne yürüyen 200'ü aşkın işçi, yolu kapatarak oturma eylemi yaptı. Eylemi görüntülemek isteyen basın mensupları ise uzun süre içeri alınmayı bekledi.
 

ODTÜ kampüsünde gerçekleştirilen eyleme yaklaşık 200 işçi katıldı. Rektörlük önüne gelen ve ellerinde 'İşçiyiz haklıyız kazanacağız', 'Köle değil işçiyiz', 'Sayıştaydan değil işçiden korkun' yazılı döviz ve pankartlar taşıyan grup, 'Susma sustukça sıra sana gelecek' ve 'Yaşasın onurlu mücadelemiz' şeklinde slogan attı.
 

Grup adına basın açıklaması yapan Eğitim 5 Şube Başkanı Haydar Karaünlü, üniversite yönetiminin yaşanan hak gasplarını görmezden gelmesini ve işçilerin sesine kulak tıkamasını hukukun çiğnenmesi olarak niteledi. Karaünlü, "Bizler KESK'e bağlı kamu emekçileri olarak, bu haklı mücadeleyi veren sınıf kardeşlerimizin bugüne kadar yanında olduk, bundan sonra da yanında olacağız. Bizler biliyoruz ki, bizi ne statülerimiz ne de olan biteni sessizce izlemek kurtarabilir. Önümüzdeki tek seçenek mücadele etmektir." dedi.
 

Basın açıklamasının ardından yola inen grup burada oturma eylemi gerçekleştirerek yolu bir süre trafiğe kapattı. İşçiler lehine slogan atan grup daha sonra olaysız dağıldı.
 

Öte yandan, eylemi görüntülemek isteyen basın mensupları uzun süre içeri alınmayı bekledi. Üniversite güvenliği tarafından kapıda bekletilen gazeteciler, daha sonra zor da olsa kampüse girmeyi başardı. Eylemin gerçekleştirildiği rektörlük binası önüne gelen basın mensupları burada eylemciler tarafından alkışlandı.
 

Gazetecilerin görüntü almasını engellemek amacıyla dışarıda bekleten ODTÜ yönetimi ise eylemciler tarafından yuhalandı. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler