YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O tohumu topladılar, tam 152 bin TL ceza yediler
O tohumu topladılar, tam 152 bin TL ceza yediler
29 Nisan 2015 22:06
İzmit'te toplanması yasak olan yabani orkide tohumlarını toplayan 4 kişi gözaltına alındı.

İzmit'te ormanlık arazide kendiliğinden yetişen ve ekolojik denge için toplanması ve satılması yasak olan, salep ve dondurma imalatının hammaddesi olarak da kullanılan yabani orkide tohumlarını toplayan 4 kişi, gözaltına alındı. Yanlarında 20 kilo orkide çiçeği tohumu ele geçirilen bu kişilere, yasa gereği 38'er bin lira olmak üzere toplam 152 bin TL para cezası uygulanacağı bildirildi.

Salep ve dondurmanın hammaddesi

Jandarma yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, İzmit'in Gökçeören Köyü  Sadıklar mevkiinde bazı kişilerin ormanlık arazide, toplanması ve satışı yasak olan, endemik bitkiler arasında yeralan yabani orkide tohumlarını topladıkları ihbarı yapıldı.

Olay yerine giden jandarma ekipleri, arazide T.K., H.K., M.B., ve İ.H.'yi yakaladı. Yanlarında bulunan torba ve poşetlerde de koruma altında bulunan ve ekolojik denge için toplanması ve satılması yasak olan, salep içeceği ile dondurma imalatının hammaddesi olarak kullanılan yabani orkide çiçeği tohumları bulundu.

Biyo çeşitliliğe zarar vermekten ceza aldılar

Bu kişiler gözaltına alınırken, yanlarındaki torbalarda yaklaşık 20 kilo yaban orkidesi tohumu olduğu tesbit edildi. Tohumlar ve bu kişiler idari para cezası uygulanmak üzere olay yerine çağrılan Kocaeli Orman ve Su İşleri Müdürlüğü koruma memurlarına teslim edildi.

Yaban orkidesi tohumlarıyla ilgili olarak bu kişilere Kocaeli Orman ve Su İşleri Müdürlüğü'nce çevre kanunu kapsamında 'biyo çeşitliliğe zarar vermek'ten kişi başı 38'er bin TL olmak üzere toplam 152 bin TL  idari yaptırım cezası uygulanacağı bildirildi. 

 

DHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler