YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O leopar incelemeye alındı
O leopar incelemeye alındı
04 Kasım 2013 16:11
Diyarbakır’ın Çınar ilçesi Solmaz köyünde iki çobana saldırmasının ardından öldürülen leopar, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'ne getirilerek uzmanların incelemesi için soğutucuya konuldu.

Önceki gün Çınar ilçesinde cinsi tükenmekte olan leopar, Mehmet Kaplan ile Kasım Kaplan adlı çobanlara saldırması üzerine öldürüldü.

Öldürülen leopar Ankara’dan uzman ekiplerinin incelemeleri için soğutucuda bekletilirken, Orman ve Su İşleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Diyarbakır İl Müdürü Erdal Evsen, dün itibariyle olayla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi. Bugün leoparın bulunduğu bölgede incelemeler yapacakların kaydeden Evsen, "Leopar dün akşam il müdürlüğümüze getirilip, uzman ekiplerinin gelip incelemeleri için soğutucuda bekletiliyor” dedi.

Leopar alanında çalışmalar yapan kedigiller uzmanı biyolog Batur Avgan ise, bölgenin hakim olan leoparın öldürüldüğünü belirtti. Leoparın bölgede var olduğunu sürekli tahmin ettiklerini anlatan Avgan, daha önce Şırnak’ta da bir leoparın öldürüldüğünü hatırlattı. Diyarbakır’da ilk kez leoparın görüldüğüne dikkat çeken Avgan, "Leoparı inceleyen veterinerler genç olduğunu tespit ettiler. Şırnak veya Kuzey Irak’tan geldiği tahmin ediliyor. Daha önce öldürülen bireylerin hepsinin erkek olması, burada dişilerin olduğuna dair bir kanıt bize sunmadı. Yani bölgede leoparların yaşadığını demek çok zor aynı şekilde yaşamadıklarını söylemek de aynıdır. Dün leoparı incelerken, sağlıklı olduğunu gördüm.

Üzerinde çok az parazit var, tüylerinin kalitesi çok iyi, yarası da çok az görüldü. Aç kalmış bir hayvan gibi gözükmüyor. Ama sonuçta bu tip genç bireyler anneden iki yaşından sonra ayrılıyorlar. Gördüğümüz leoparın da 2-3 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Leoparlar anneden ayrıldığı zaman, leoparların hiçbir zaman yaşamadıkları alanlara giriyorlar. Yani dün Diyarbakır’da bulunan da yaptığı o yönde olduğunu düşünüyoruz. Leopar, geldiği yeri hem tanımadığı için hem yaşı küçük olduğundan dolayı çok stres yapıyor. Bu stres sonucundan da insanlara saldırıyor. Leoparın çobanlara saldırması bundan dolayı gerçekleşmiş olabilir. Erkek bireyler, anneden ayrıldıktan sonra, kendilerine hakimiyet kuracakları ve bölgedeki dişilere hakim olacak alanlar bulmak zorundalar. Bir sahada 20 tane leopar olmaz. Yani bir sahada sadece bir erkek bir tane de dişi leoparolur. Önce erkekler orayı leopar alanına dönüştürür, daha sonra dişiler gelir.

Dün gördüğümüz leopar anneden ayrıldıktan sonra kendine av yapacağı alanlar arıyordu. Siirt ve Şırnak bölgesinde yaptığım çalışmalarda yaşlı kuşağın daha önce çok sayıda leopar vurduklarını söylüyordu. Bu bölgede bir tane leopar öldürüldüyse büyük ihtimal ikinci bir leopar yoktur. Bölgenin hakim olan leoparı öldürüldü. Leopar normalde saldırgan bir hayvan değildir. Eğer saldırgan olsaydı, Afrika’da şu an hiçbir insan yaşamış olmazdı. İşte Çınar’da bulunan leopar da stres yapıp saldırmıştır. Çünkü gittiği yerde avlamak isterler. Bu leoparın midesinin dolu olduğu görüldü. Henüz bir inceleme yapmadık ama büyük ihtimalle daha önce bir hayvanı avlamıştır” şeklinde konuştu.Ankara'dan gelecek olan yetkililerin akşam saatlerinde öldürülen leoporı incelemesi bekleniyor.

Yaban hayatı uzmanından 'Kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar leoparlar konusunda bilgilendirilmeli” uyarısı

Son dönemde özellikle Anadolu Parsı konusunda yaptığı araştırmalarla gündeme gelen Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yaban Hayatı ve Ekolojisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şağdan Başkaya, hafta sonu Diyarbakır kırsalında bir çobanı yaralaması sıonrasında tüfekle vurularak öldürülen leoparlar konusunda özellikle vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.Rize’nin Kaçkar Dağları’nda yaban hayatı konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Başkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, leoparın pars olarak da bilinen kedigillerin dört büyük türünden biri olduğunu ve Türkiye'de de yaşadığını hatırlattı. Diyarbakır'ın Çınar ilçesi kırsalında bir çobanı yaralamasının ardından tüfekle vurularak öldürülmesinin ulusal basında geniş yer bulduğunu kaydeden Başkaya, bir kaç yıl önce de Gabar Dağı'nda da bir leoparın görüldüğünü ve silahla vurulduğunu belirtti.

Başkaya “Leoparın varlığı ülkemizde 8 ilde tespit edildi ancak 30 ilde daha bulunma ihtimali var. Bu nedenle söz konusu bölgelerde kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar bilgilendirilmeli. Leoparın varlığı tespit edilmiş alanlarından başlayarak özellikle çoban, avcı ve köylülerin hayvanı rahatsız etmeleri önlenmeli” dedi.İnsanlarla leoparların karşılaşmalarını en aza indirmek için bir an önce önlem alınması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Şağdan Başkaya, olası karşılaşmalarda yapılması gerekenlerin vatandaşlara anlatılması gerektiğini aksi halde geçmişte bir efsane olan Anadolu Parsı’nı bekleyen zor günlerin yaklaştığını sözlerine ekledi.

İHA

00:02
 // 1974 DEN BERİ GÖRÜLMÜYORMUŞ
Devletin hiç mi suçu yok? Elbette var. Bu hayvan türü 1974 ten beri görülmüyormuş! Ben bu hayvanın kesilmiş başını 1994 lerde, çocukken de, görmüştüm. Unutmam imkansız. Çünkü şok olmuştum. Avcılık, Türkiye'de, tamamen, kökten yasaklanmalıdır. Nedir bu! Kabile devletimiyiz. Kurt gördün vur, ayı gördün vur, kirpi gördün vur, vur ha vur! Vurulan insanlık oluyor, kimsenin haberi olmuyor. Sivrisineklerin olmadığı bir dünya, bir kaç gün rahat olabilir, ama sonu kıyamettir. Kurbağalar, yılanlar yok olur. Fareler dünyayı istila eder, zincirleme felaket!...
05 Kasım 2013 00:02
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler