YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O kurumdan nevruz için Diyarbakır'a uyarı!
O kurumdan nevruz için Diyarbakır'a uyarı!
20 Mart 2015 20:09
Diyarbakır'da yarın yüzbinlerce kişinin katılacağı Nevruz kutlaması yapılacak. Ancak Meteoroloji uyardı "Metrekareye 20 - 30 kg yağmur yağabilir"

Diyarbakır yarın yüzbinlerce kişinin katılacağı Nevruz kutlamasına hazırlanıyor. Abdullah Öcalan'ın mesajının da okunacağı Nevruz kutlaması için şehirde bütün oteller doldu. Ancak Nevruz kutlaması için en ilginç uyarı Meteoroloji'den geldi. Meteoroloji yarın için Diyarbakır'ı uyardı, "metrekareye 20 ile 30 kilogram arasında yağış düşmesi bekleniyor"

Diyarbakır’da, yarın kutlanacak nevruz nedeniyle Nevruz Parkı’nda hazırlıklar büyük çapta tamamlanırken, Nevruz kutlamalarının bulunduğu alandaki platforma, çatışmalarda yaşamını yitiren PKK’lıların fotoğrafları yanı sıra Cizre’de polisin açtığı ateş sonucu öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan ve Suriye’nin Rojava bölgesinde öldürülen yabancı YPG’lilerin de fotoğrafları asıldı.

24 ülke temsilcisi katılacak

Diyarbakır’da kutlamaların yapılacağı nevruz parkında çalışmalar devam ederken, Tertip Komitesi Başkanı Seydi Fırat, çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Alanda 2.5 milyon kişinin duyabileceği şekilde ses düzeni kurduklarını söyleyen Fırat, kutlamaya 24 ülkenin büyükelçiliğinden temsilcilerin katılacağını kendilerine bildirildiğini söyledi. Irak Kürdistan bölgesel yönetiminden bütün siyasi partilerin de katılacağını söyleyen Fırat, Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani’nin de mesaj gönderdiğini ifade etti.

Öcalan'ın mesajı Türkçe ve Kürtçe okunacak

Kutlama programının saat 10.00’da başlayacağını ve tertip komitesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi adına birer konuşmanın yapılacağını belirten Fırat, "DTK Eş Başkanımız Selma Irmak ve PYD Eş Başkanı Asya Abdullah da birer konuşma yapacak. Daha sonra İmralı’dan gelen sayın Abdullah Öcalan’ın mesajı heyet üyeleri tarafından Türkçe ve Kürtçe okunacaktır" dedi.

Alanda platform giydirme çalışmaları tamamlanırken, Cizre’de polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 12 yaşındaki Nihat Kazanhan ile YPG saflarında IŞİD ile savaşırken, yaşamını yitiren Avustralyalı Ashley Kent Johnston’un fotoğrafının da asıldığı görüldü. Platformun ön tarafı için Emniyet Müdürlüğü’nden alınan polis bariyerleri konuldu.

Bin gazeteci izleyecek

Nevruz nedeniyle Diyarbakır’daki tüm oteller doldu. Yarınki nevruzu izlemek üzere aralarında ABD, Çin, Japonya, İngiltere, Rusya, Fransa’nın da bulunduğu 200’ü yabancı yaklaşık 1000 gazeteci akredite yaptırdı. Nevruz nedeniyle Diyarbakır’da polis sıkı güvenlik önlemleri alırken Diyarbakır Valiliği, kutlamalara katılacak vatandaşların mağdur olmamaları için gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı.

Nevruz Parkı’na üzerindeki Zümrütevler Caddesi karşılıklı olarak gidiş geliş araç trafiğine kapatılacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de kentin değişik mahallelerinden nevruz alanına vatandaşları ücretsiz taşıyacak otobüsler seferleri düzenledi.

Oteller doldu

Nevruz kutlaması öncesinde 2 bini aşkın yatağa sahip otellerde doluluk oranı yüzde 100 seviyesine ulaştı. Otellerde yer bulamayanlar evlerde ağırlanacak. Kentteki bir otelin müdürü Mihdat Kavmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nevruz programına katılmak üzere Irak, Almanya, İsviçre ve Hollanda'dan çok sayıda ziyaretçinin geldiğini belirterek, son 3 gündür otellerdeki doluluğun yüzde 90'ı aştığını söyledi.

Bu akşam ve yarın için doluluğun yüzde 100 olduğunu kaydeden Kavmaz, yer talebi için gelenleri çevre il ve ilçelerdeki otellere yönlendirdiklerini kaydetti.

Etkili yağış bekleniyor

Nevruz ile ilgili tüm bu çalışmalar sürerken, en ilginç uyarı Meteoroloji'den geldi. Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Diyarbakır'da sabah saatlerinden itibaren sağanak olacağını bildirdi. Yağışın 24 saat içerisinde metrekarede 20 ila 30 kilograma ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yetkililer, yağmura karşı gereken önlemlerin alınmasını istedi.

5 bin polis görev yapacak

Diyarbakır Valiliği, yarın yapılacak nevruz kutlamaları için gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alındığını ve toplam 5 bin 36 polisin görev yapacağını açıkladı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Milli kültür ve geleneğimizin bir parçası olan, baharın müjdeleyicisi Nevruzun, 21 Mart Cumartesi günü ilimizde şenlik havasında kutlanmasını sağlamak, ayrıca her türlü olumsuzluğa karşı halkımızın huzurunu korumak ve güvenliğini temin etmek üzere; ilimizde güvenlik ve trafik gibi birçok alanda hizmet edecek olan ilimiz Emniyet Müdürlüğü bünyesinde çalışan 3 bin 764 personel ve diğer illerden takviye gelen bin 272 personel olmak üzere toplam 5 bin 36 personel görev yapacaklardır. Ayrıca ilimiz Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan zırhlı ve sivil 102 araç, diğer illerden takviye olarak ilimize gönderilen 50 olmak üzere toplam 152 araç, trafik hizmetlerinde ilimize bağlı çalışan 41, diğer illerden takviye olarak ilimize gelen 20 olmak üzere toplam 61 ekip, genel toplamda ise 213 aracımız halkımıza hizmet verecektir. Nevruz etkinliklerinin birlik ve beraberlik içinde geçmesi için halkımızın sağduyulu davranması ve huzur ortamını bozmaya yönelik oluşumlara ve provokasyonlara karşı dikkatli olunması büyük önem arz etmektedir."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler