YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O kız güneşi hiç görmedi
O kız güneşi hiç görmedi
08 Eylül 2013 12:45
Erzurum'un Tekman ilçesi Deliler köyünde yaşayan 26 yaşındaki Zeynep Atmaca, yakalandığı hastalık sonucu 16 yıldır gündüz saatlerinde sokağa çıkamıyor. Yaz- kış gündüz vakitlerinde dışarı çıkamayan Atmaca'nın gözleri güneşte görmüyor.

Işıktan rahatsız olan Atmaca, televizyon dahi izleyemiyor. Günlerini farz ve nafile namazlarla geçirip, yılın tamamına yakınını oruç tutarak geçiren Atmaca, haline şükrediyor.

4 kişilik Atmaca ailesinin en büyük kızı olan Zeynep Atmaca 3 yıl önce babasını kanserden kaybetmiş. 10 yaşında üçüncü sınıf öğrencisiyken güneş ışınlarından rahatsız olması nedeniyle Zeynep eğitimini terk etmiş. Atmaca, o tarihten bu yana köyündeki 2 odalı toprak damlı evinden gündüz saatlerinde dışarı çıkmamaya başladı. Gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle gündüzleri görme yeteneğini kaybeden Zeynep, ancak akşam saatlerinde ya da gölgelikte dışarı çıkabiliyor.

Mecbur kalmadıkça evinden dışarı çıkmayan hatta pencerelerden uzak duran Zeynep Atmaca'nın hastalığının kesin tedavisi bulunmuyor. Günlerini farz namazlarının haricinde nafile namazla değerlendirip, yılın büyük bir bölümünü oruçla geçiren Atmaca haline şükrediyor. Gündüz ışığına bağlı olarak gözlerinde kalıcı hasar oluşan Zeynep, rahatsızlığını Allah'ın kendisine bir ikramı, nimeti olarak görüyor.

Yaşama gayesinin Allah'a iyi bir kul, Hz. Muhammed (sav)'e layık bir ümmet olmak olduğunu dile getiren Zeynep Atmaca'nın tek üzüntüsü ekonomik yetersizlik nedeniyle Hac ya da Umre'ye gidememek. Gözleri çok az gördüğü için Kur'an-ı Kerim okuyamayan Zeynep, bu eksikliğini dini içerikli yayın yapan radyolardan karşılamaya çalışıyor. Yaşamaktan ve halinden şikayetçi olmadığına dikkat çeken tefekkür abidesi Zeynep,"Halime çok şükür.

Rabbime ne kadar şükretsem az. Bana bu nimetleri verdiği için. O'dan gelen her şey başım gözüm üstüne. Şikayetim yoktur. Rabbim için yaşıyorum. Efendimize layık bir ümmet olmak için yaşıyorum. Tek hayatım var o da ibadet. Bu dünyada bir kez olsun Umre'ye ya da Hac’ca gitmek istiyorum. Ancak ekonomik durumun buna elverişli değil." dedi.

Devletten üç ayda bir 800 TL özürlü maaşı alan Zeynep Atmaca bu parayla yetim kız kardeşi, dul annesi ve askerdeki kardeşinin bakımını da üstlenmiş. Yaşadığı sıkıntıları kendisine bir nimet olarak gören Zeynep Atmaca, köylülerin kendisine acınmasına ise tepki göstererek,"Bu benim güzel kaderim. Mevlam böyle taktir etmiş. Ne güzel bir alın yazısı" diyerek tepki gösteriyor.

KIızım güneşe ve gündüze yabancı

65 yaşındaki anne Mihriban Atmaca ise tek kelime Türkçe bilmiyor. Köylü komşularının tercümesiyle konuşan Atmaca, kızının yaşadığı dramdan şikayetçi değil. O da kızının yaşadıklarının Allah'ın bir lütfu olduğunu ifade ediyor. Ne anne Atmaca, ne de Zeynep hastalığının tam olarak ismini ya da teşhisini bilmiyor.

Zeynep'ten 3 yaş küçük olan ancak gelişimi 16 yaşındaki bir kızdan farksız olan Nurşen Atmaca, kardeşinin günlük yaşamında vazgeçilmez unsur. Ablasına yemek gibi diğer ihtiyaçlarında yardımcı olan Nurşen,"Ablamın ışıkta gözleri görmüyor. Bazen ellerinden tutarak ben dışarı çıkartıp gezdiriyorum. Yemeğini yemesine, çay bardağını tutmasına yardımcı oluyorum." diyor.

 

CİHAN

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler