YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O kentte evler ve arabalar kara gömüldü
O kentte evler ve arabalar kara gömüldü
02 Ocak 2016 23:03
Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde tipiyle birlikte etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığı ilçe merkezinde 1,5 metreye yaklaşırken evler, araçlar ve ağaçlar kardan kayboldu

Hakkari’de 3 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan köy ve mezra yollarını açmak için Hakkari İl Özel İdaresi’ne bağlı karla mücadele ekipleri yoğun çaba harcıyor. Kar kalınlığının yüksek kesimlerde yer yer 2 metreyi bulması karla mücadele ekiplerinin işini zorlaştırıyor.foto-367.jpg

Ekipler yaklaşık 20 köy ve bağlı mezrasının ulasımını sağlayan Durankaya Beldesi’nin 2 bin 700 rakımlı Şibekör tepesinde zorlu bir karla mücadele çalışması başlattı.

Yolların açılması için seberber olan ekipler vatandaşların mağdur olmaması için çalışmalarını geceli gündüzlü yürüteceklerini söyledi.

SON ANDA KURTULDULAR

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde etkili olan kar yağışı ve fırtına hayatı olumsuz etkiliyor.

İlçenin birçok köy ve mezra yolu ulaşıma kapanırken, elektrik direklerinin fırtınada hasar görmesi nedeniyle bazı köy ve mezralara elektrik verilemiyor.

Irak sınırında bulunan Derecik Beldesi’nde faaliyet gösteren Sabir Erk isimli vatandaşa ait halı saha yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle çöktü.

Halı sahada maç yapan ve olaydan 10 dakika önce halı sahadan ayrılan vatandaşlar ve halı saha yetkilileri ise şans eseri kurtuldu.

Olayı anlatan işletme sahibi Sabir Erk "Son maç oynanıyordu. Maçın bitmesiyle sporcu arkadaşlarla beraber evimize gittik. Aradan 10 dakika geçmeden yoğun kar yağışı ve fırtınadan dolayı halı sahamız çöktü. Ekmek teknemiz kar altında kaldı. Tek tesellimiz can kaybının yaşanmaması. Zararımız büyük. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

YÜKSEKOVA KARA GÖMÜLDÜ

Hakkari’nin Yüksekova İlçesin’de 3 gündür tipiyle birlikte etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığı ilçe merkezinde 1,5 metreye yaklaşırken evler, araçlar ve ağaçlar kardan kayboldu. Yoğun kar yağışıyla nereniyle vatandaşlar evlerinden çıkamadı.

Birçok esnaf da dükkanlarının önünde biriken kar nedeniyle dükkanlarını açamadı. Kar nedeniyle tüm köy ve mezra yollarının kapalı olduğu ilçeden, Esendere Beldesi ve Şemdinli İlçesine ulaşım sağlanamıyor.

METEOROLOJİ'DEN KUVVETLİ FIRTINA UYARISI

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ege Denizi'nde kuvvetli fırtına beklendiğini duyurdu. Denizlere ait meteorolojik uyarıya göre pazar günü Ege Denizi'nde kuvvetli olması beklenen fırtınanın pazartesi günü etkisini kaybetmesinin beklendiği belirtildi.

Ulaşımda aksamalar gibi oluşması muhtemel risklere dikkat çekilen açıklama şöyle: "Kuzey Ege'nin güneyi ve Orta Ege'de güney ve güneybatı yönlerden esen rüzgarın yarın öğle saatlerinden sonra etkisini artırarak 7 ila 9 (60-90 km/s) kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın pazartesi günü ilk saatlerde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Güney Ege'de güney ve güneybatı, kıyılarda güneydoğu yönlerden esen rüzgarın yarın öğle saatlerinden sonra etkisini artırarak 6 ila 8 (50-75 km/s) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın pazartesi günü sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir"

Havalar ne zaman ısınacak?

Meteoroloji'den yapılan açıklamada son değerlendirmelere göre; yurdun pazar günü sabah saatlerinden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı havanın etkisine girmesinin beklendiği ifade edildi. Hava sıcaklığınınsa hafta başından itibaren ülke genelinde artacağının ve mevsim normalleri civarında seyredeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler