YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O ilimize çılgın proje!
O ilimize çılgın proje!
24 Nisan 2015 15:00
Antalya Büyükşehir Belediyesi, dünya sinemasına yön veren en önemli yerlerden Los Angeles'taki Universal Stüdyoları'nın bir benzerini "turizmin başkenti" Antalya'da oluşturmayı planlıyor.

Yarım asırdır düzenlenen Altın Portakal Film Festivali'ni uluslararası alanda daha etkin hale getirmek ve Antalya'yı sinema şehri yapmak isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kenti "Hollywood'a dönüştürmek" için harekete geçti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile oyuncu, yazar ve yönetmen Yılmaz Erdoğan'la birlikte önceki aylarda Los Angeles'taki Universal Stüdyoları'nda incelemelerde bulunan Türel, yurt dışındaki film prodüksiyonlarını Türkiye'ye getirmeyi hedefliyor.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak bir yılını dolduran Türel, bu süre içinde gerçekleştirdiği ve görev süresi boyunca gerçekleştirmeyi planladığı projelerini AA muhabirine anlattı.

Antalya'yı New York, Paris, Londra, Miami, Dubai gibi kentlerle yarışır konuma getirecek projelere imza atacaklarını belirten Türel, bunlardan birinin film platoları olduğunu kaydetti. Antalya'nın film platoları için uygun bir kent olduğunu ifade eden Türel, proje ile ilgili somut adımların atıldığını söyledi. Türel, "Harry Potter gibi dünyaca ünlü filmler neden Antalya'da çekilmesin, onları Antalya'ya çekeceğiz. Hollywood yıldızlarını Antalya'ya getireceğiz" dedi.

Menderes Türel, projenin ülke ekonomisine de önemli katma değer sağlayacağını ifade etti.

TÜRKİYE'NİN "İKİNCİ ÇILGIN PROJESİ"

Kentin çehresini değiştirecek diğer önemli girişimin de Boğaçayı Projesi olduğunu anlatan Türel, projeyi Türkiye'nin Kanal İstanbul'dan sonraki "ikinci çılgın projesi" olarak adlandırdı.

Boğaçayı Projesi ile nehrin debisini derinleştirip denizi içeri alarak yeni bir sahil oluşturmayı planladıklarını söyleyen Türel, böylece turizm ile istihdama önemli ölçüde katkı sağlayacağının ve Antalya için büyük bir yatırım gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

Film platoları, Boğaçayı, Konyaaltı Plajı, Yat Limanı ile ilgili planlamaların Antalya'yı hayal edilemeyecek bir noktaya taşıyacağını vurgulayan Türel, "Antalya'nın vizyonunun değiştirecek, adeta Antalya'yı uçuracak projelere imza atacağız. Geçen bir yılda bu projelerin mutfak çalışmalarını tamamladık, görev süremizde hepsini hayata geçirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

TURİSTLER OTELLERDEN ÇIKARILACAK

Başkan Türel, 13 milyon turistin geldiği Antalya'da esnafın, turistin kent merkezine girmemesinden yakındığına dikkati çekti. Turisti otellerden çıkarmak için kent merkezini cazip hale getireceklerini belirten Türel, önceki dönemde uykuya geçen planlamaları yeniden canlandıracaklarını ifade etti. Belediye hizmet binası inşaatını tamamlayarak mevcut başkanlık binasını kent müzesi yapacaklarını anlatan Türel, şu değerlendirmede bulundu:

"Kent merkezinde cazibe merkezleri yaratırsanız turistleri otelde bağlasanız da durmaz ama bunu yapmazsanız turist otelde kalacaktır. Düşünün, her şey dahil bir otelde kalan turist Eyfel'i görmeden Paris'ten ayrılır mı? İşte Antalya'da cazibe merkezleri oluşturacağız, EXPO da Antalya'da önemli bir cazibe merkezi olacak."

Antalya'nın dünyada yabancı turist ağırlayan New York ve Paris'ten sonra üçüncü şehir olduğunu vurgulayan Türel, "20 milyon turist hedefiyle Antalya'yı çok daha farklı bir noktaya taşıyacağız. Bu hedefe yapacağımız projelerle ve turizmdeki çeşitlilikle ulaşacağız" dedi.

"VERİMLİ BİR YIL OLDU"

Menderes Türel, bir yılı dolu dolu ve verimli geçirdiklerini söyledi. Bir yılda belediyenin kurumsal yapısının güçlendirilmesi için çok ciddi mesai harcadıklarını dile getiren Türel, personel ve bütçe disipliniyle ilgili çalışmaları da gerçekleştirdiklerini kaydetti. Yatırımlara yöneldiklerini ve halkın öncelikli sorunlarıyla ilgilendiklerini ifade eden Türel, Karayolları işbirliğinde kavşak projeleriyle ulaşımdaki sorunları giderdiklerini ve gidermeye devam ettiklerini, toplu ulaşım konusunda ise raylı sistem projesine büyük önem verdiklerini söyledi.

Raylı sistemin yapılacağı güzergahtaki mahallelerde yaşayanlara önce bunu isteyip istemediklerini sorduklarını belirten Türel, "Projeleri istiyorlarsa yapıyoruz, istemiyorlarsa alternatif çözümler üretiyoruz" dedi.

"BUGÜNKÜ ANTALYA'NIN FOTOĞRAFLARINI SAKLAYIN"

Başkan Türel, 5 yıl sonra çok farklı bir Antalya ile karşılaşılacağını dile getirdi. Vatandaşlardan bugünün Antalyasının fotoğraflarını çekmelerini isteyen Türel, şunları söyledi:

"Bugünden Antalya'nın bol bol fotoğraflarını çekin çünkü bu fotoğraflar ile ilerideki Antalya'nın fotoğrafları çok farklı olacak. Antalya'nın çerçevesi, manzarası, ufku değişiyor. Antalya, dünyadaki rakiplerini artık bu projelerle yakalamıyor, geçiyor. Antalya New York, Paris, Londra, Miami, Dubai gibi kentleri geçecek, çünkü onlardan daha çok zenginliğe sahip."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler