YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nijerya BM'nin uluslararası güç göndermesini istemiyor
Nijerya BM'nin uluslararası güç göndermesini istemiyor
16 Nisan 2015 23:21
Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, ülkenin kuzeydoğusunda faaliyet gösteren Boko Haram terör örgütüyle mücadele etmek için yabancı askerlere ihtiyaçlarının olmadığını söyledi.
Devlet Başkanlığı Sözcüsü Reuben Abati, "Jonathan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Batı ve Orta Afrika özel temsilcileri Muhammed İbn Çambas ve Abdoulaye Bathily ile yaptığı görüşmede, BM'nin ülkeye uluslararası güç göndermek yerine, ülkenin kuzeyinde terörden etkilenen yerleri yeniden normale döndürmek için Nijerya'ya yardımcısı olması gerektiğini açıkladı" dedi. 

Abati, "Jonathan, özel temsilcilere BM'nin Nijerya'ya müdahalesinin barış güçleriyle ilgili 7. madde çerçevesinde değil, barış ve güvenliğin sağlanması için Afrika Birliği gibi bölgesel örgütlerle işbirliğine vurgu yapan 8. madde çerçevesinde yapılması gerektiğini söyledi. Jonathan, Nijerya ordusunun Boko Haram'ın kontrolündeki yerlerin büyük bir kısmını yeniden ele geçirdiğini ve örgütün Sambisa Ormanı'ndaki sığınağını da kısa süre içinde kontrol altına alacaklarını belirtti" ifadelerini kullandı. 

Çambas ise geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçiminde rakibi Muhammed Buhari'ye yenilen ve Mayıs'ta görevi devredecek Jonathan'ın siyasetçiliğini överek, "Bu yıl seçime gidecek diğer Afrika ülkelerinin, Nijerya'daki güzel örnekten ders almalarını umut ediyoruz" dedi. 

 

AA

Etiketler: ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler