YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Nevşehir'de karbonmonoksit zehirlenmesi
Nevşehir'de karbonmonoksit zehirlenmesi
07 Şubat 2013 12:14
Nevşehir'de karbonmonoksit gazından zehirlenen 10'u çocuk 20 kişi hastaneye kaldırıldı.

 

 
 
Nevşehir il merkezi ile bazı ilçelerden sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 10'u çocuk 20 kişi, olay yerlerine gelen 112 Acil Servis ekiplerince Dr. İ. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
 
Dr. İ. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Operatör Dr. Ömer Anlar, yaptığı açıklamada, hastanelerine karbonmonoksit zehirlenmesiyle ilgili 20 civarında vaka geldiğini, bunların 10 tanesinin de çocuk olduğunu söyledi.
 
Hastaların genel durumlarının çok kötü olmadığını, yoğun bakıma yatacak kadar ağır hasta bulunmadığını belirten Anlar, ''Hastaların bir kısmını servise yatırdık. Servise yatan hastaların 8'i yetişkin hasta, yetişkin hastaların ikisi de şuan da müşahede altında. Onun dışında çocuk hastalardan sadece bir tanesini servise yatırma ihtiyacı duyduk, diğerlerinin genel durumu daha iyi. Diğer çocuk haslardan 6 tanesi müşahede altında, 3 tanesinin de genel durumları iyi olduğu için taburcu edildiler'' dedi.
 
Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri
 
Karbonmonoksit gazından zehirlenmelerde genelde hastalarda baş ağrısı, bulantı, sersemlik hissi, uyku hali gibi belirtiler oluştuğunu kaydeden Anlar, ''Aynı evde yaşayan insanların birden fazla bu tür belirtiler görüldüğü zaman zaten akla gelmelidir. Genellikle de sobalı evlerde bu tür olaylarla karşılaşılıyor. Sobalı evlerde sobalar akşamdan tam söndürülmeden yatılmış ise sabaha karşı belirli bir periyottan sonra bu tür vakalar ortaya çıkıyor'' diye konuştu.
 
Anlar, zehirlendiklerini fark eden vatandaşların en başta evi havalandırmaları gerektiğini, onun dışında derhal 112'ye haber vererek hastanın intikalinin sağlanması gerektiğini ifade etti.
 
 
AA
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler