YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Netanyahu'dan, Filistinlilere sert müdahaleye destek!
Netanyahu'dan, Filistinlilere sert müdahaleye destek!
01 Aralık 2013 09:23
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan, Negev Çölü'nde ikamet eden 36 bin Filistinli Bedevi'nin tehcirle karşı karşıya kalmasına neden olacak "Begin-Prawer" yasasını protesto eden Filistinlilere karşı polisin takındığı sert müdahaleye destek geldi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Netanyahu'nun Yahudilerin cumartesi dini Şabat tatili sonrası Kamu Güvenlik Bakanı Yitzhak Aharonovitch ve İsrail Polis Komiseri Yohanan Danino ile görüşerek polisin göstericileri dağıtmak için aldığı kararlı tutumu övdüğü belirtildi.

Yapılan açıklamada Netanyahu'nun, müdahalerle ilgili olarak görüşme sırasında muhataplarına şunları söylediği kaydedildi:

"Yasanın bize verdiği sınırlar ölçüsünde müdahale ederek saldırganların bu türden rahatsızlıklarına tahammül etmeyeceğiz. Kanunları bu şekilde çiğneyenlere tolerans göstermedik, gösterilmeyecek. Daha iyi bir geleceği inkar etmek için yüksek sesle ve şiddetli bir şekilde azınlığın girişimleri, büyük ve geniş nüfusu mezar yapmak içindir. Negev'in tüm sakinlerine daha iyi bir gelecek için yasalarla birlikte ilerlemeye devam edeceğiz."

Filistinliler arasında tehcir planı olarak anılan "Begin-Prawer Planı", dün İsrail genelinde çok sayıda Filistinliningeniş katılımıyla protesto edilmiş, İsrail ordusunun göz yaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştığı gösterilerde gazdan etkilenen çok sayıda kişi boğulma tehlikesi geçirmişti.

İsrail kamuoyunda "Begin-Prawer Planı" olarak bilinen ve haziran ayında İsrail meclisi Knesette yasalaşan plan, İsrail'in güneyindeki Negev çölünde yaşayan Bedevi Araplara ait binlerce dönüm araziye el konularak, burada yaşayan 36 bin Bedevi'nin tehcir edilmesini içeriyor. Plan bu haliyle Arapların Negev'deki yüzde 30'luk nüfus oranını yüzde 1'e düşürürken İsrail Tapu Dairesinde kayıtlı bulunmayan toprakların da kamulaştırılmasının önünü açıyor. Negev Çölü'nde sayıları tam olarak bilinmemekle halen 200 bin civarında Bedevi'nin yaşadığı tahmin ediliyor.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler