YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ne yapalım adetimiz böyle"
Nevşehir'in Kozaklı İlçesi'ne bağlı Çayiçi Köyü'nde, henüz ilköğretim çağındaki kız ve erkek çocuklar birbirleriyle nişanlandırılıyor.
Ne yapalım adetimiz böyle"
28 Ağustos 2010 / 17:38 Güncelleme: 28 Ağustos 2010 / 17:38

Aileleri tarafından akrabalarıyla küçük yaşta söz kesilen çocuklar buna mecbur olduklarını söylerken, köy halkı ise bunun köy adetlerinden olduğunu belirtiyor.       

Köylülerden 52 yaşındaki Abdullah Öztürk, şu anda 18 yaşında olan oğlunu, daha 11 yaşında okula giderken 11 yaşındaki bir kız çocuğuyla nişanladığını belirterek, bunda bir sakınca görmediklerini söyledi. Öztürk, "Bizim köyümüzde çocuklar 8 yaşından sonra nişanlanır ve daha sonra evlendirilirler. Bunda herhangi bir sakınca yok, bizim köyümüzün adetleri böyle" dedi.   

13 yaşında ailesi tarafından zorla kendisiyle aynı yaşta olan bir erkekle nişanlandırılan Rabia S. isimli kız çocuğu ise, 4 ay sonra düğününün olduğunu belirterek evlenmeye mecbur olduğunu ifade etti. Şu anda 15 yaşında olan ve okulunu bırakmak zorunda kalan Rabia S, "13 yaşında ilkokul 5. sınıfa giderken ailem beni nişanlandırdı. Şu anda 15 yaşındayım ve 4 ay sonra düğünüm olacak. Bunu isteyip istememek elde değil, mecburum, çünkü bizim köyün adetleri böyle" diye konuştu.  İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler