YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ne buldularsa taşladılar
Hakkari'de olaylar sürüyor
Ne buldularsa taşladılar
11 Aralık 2009 / 17:04 Güncelleme: 11 Aralık 2009 / 17:08

Hakkari'de Demokratik Toplum Partisi (DTP) İl Teşkilatı tarafından, Öcalan'ın İmralı cezaevindeki koşullarının düzeltilmesi amacıyla düzenlediği basın açıklaması sonrasında çıkan olaylar sürüyor. 

 
 

Sabah saatlerinde kepenklerin kapatılmasının ardında DTP'nin önceki gün yaptığı çağrı üzerine toplanan kalabalık, Altay Caddesi üzerinde bulunan parti binası önünde toplandı. Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu, başkan yardımcıları, belediye encümenleri ile DTP İl Başkanı Hıfzullah Kansu'nun ön saflarda yer almasıyla birlikte gurup yürüyüş başladı. DTP görevlileri, polislerin önüne geçerek barikat kurarak gurubun bu tarafa yönelmesini engelledi.

Cumhuriyet Caddesi üzerinde yürüyüşe geçen kalabalık daha sonra belediye binası önüne geçti. Burada Diyarbakır'da öldürülen üniversite öğrencisi için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından DTP İl Yöneticisi Haluk Bor, basın açıklamasını okuyarak kalabalığa seslenerek sessizce dağılmasını istedi. Ancak yüzleri kapalı olan bir gurup gösterici önce çarşı içindeki mobese kamerasını taşladı.

DTP görevlilerinin devreye girmesine rağmen göstericiler öğretmenler evi, dershane ve bir banka şubesini taşladıktan sonra Altay Caddesi üzerinde bulunan askeri lojmanlara yöneldi. Daha önceden önlem alan asker ise taş atan göstericilere tazyikli suyla müdahale etti. Kalabalığın artması üzerine lojmanın içinde silah sesleri geldi. Göstericiler askeri lojmanların içine doğru havai fişek atarak olaylarını sürdürdüler. Olay yerine gelen çevik kuvvet ekipleri zırhlı araçlardan inerek göstericilere gaz bombası ile müdahale etti. Göstericiler çarşı merkezinde dağılarak daha sonrada mahallelere yöneldi. Mahallelerdeki olaylar ise halen devam ederken polisin 5 göstericiyi gözaltına aldığı bildirildi.  
  
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler