YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO Hava Kuvvetleri İzmir'e veda ediyor
NATO Hava Kuvvetleri İzmir'e veda ediyor
22 Mayıs 2013 13:12
NATO'nun İzmir'de bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın görevi, bugün düzenlenecek kapanış (deaktivasyon) töreninin ardından 1 Haziran'da resmen sona erecek.

Buca ilçesine bağlı Şirinyer semtinde bulunan Orgeneral Vecihi Akın Kışlası'nda 11 Ağustos 2004 tarihinden bu yana faaliyetini sürdüren komutanlık, NATO'nun yeni örgütsel yapılanmasının sonucu olarak kapanacak ve İzmir, örgütün kara kuvvetlerindeki tek merkezi olarak hizmet verecek.

NATO Napoli Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanı Oramiral Bruce W. Clingan'ın da katılacağı törenin ardından, 1 Haziran itibarıyla Türkiye ve İzmir hayranlığıyla tanınan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ralph Jodice ve hava kuvvetlerine mensup askerler, yeni görev yerlerinde çalışmaya başlayacak.

Müttefik Kara Komutanlığı olarak 1 Aralık 2012 tarihinden bu yana hizmet veren İzmir'in yıl sonuna kadar personel sayısını artırarak, başlangıç kapasitesine ulaşması bekleniyor.

İttifakın "hantal ve masraflı" yapısını aşmaya yönelik yeni yapılanma, 4 ana üssün kapatılmasını, yüzde 30 personel azaltımını öngörüyor. Yeni yapılanmada NATO'nun hava kuvvetlerine Almanya ve deniz kuvvetlerine ise İngiltere ev sahipliği yapacak.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler