YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mut zeytini dalında satıldı
Mut zeytini dalında satıldı
08 Eylül 2015 16:33
Mersin’in Mut ilçesinde bu yıl 160 bin ton zeytin ve 20 bin ton da zeytinyağı rekoltesi bekleniyor. Ege Bölgesi’nde üründe verim ve kalite sorunu yaşanırken, Mut zeytini ilk defa bu yıl dalında satıldı.

Mut İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Levent Abaş, ilçenin Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin yüzde 9’unu tek başına karşıladığını belirterek, bu yıl rekoltenin yüzde 35’inin yağlığa yüzde 65’inin de sofralık olarak değerlendirileceğini tahmin ettiklerini söyledi. Bu yıl 20 bin ton zeytinyağı ve 160 bin ton da rekolte beklentileri olduğunu vurgulayan Abaş, "Ege’de yokluk dönemi yaşarken, Mut’ta varlık dönemi yaşanıyor.

Dolayısıyla bu yıl Mut altın yılını yaşayacak diyebiliriz. Gerek rekolte ve gerekse kalite bakımından en üst düzeydedir. Bu değerli ürünün yetiştirilmesi kadar hasadı da önem arz etmektedir. Gerek sofralık ve gerekse yağlık olarak değerlendirilecek zeytinlerin hasadında birim alandan elde edilecek gelirin en üst seviyede olması hem çiftçilerimize ve hem de ülke ekonomimize katkısı daha fazla olacaktır" dedi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler