YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muğla'da zehirlenme sayısı 157'ye çıktı
Muğla'da zehirlenme sayısı 157'ye çıktı
06 Kasım 2015 09:37
Muğla'da dün gerçekleşen yemekten zehirlenme sayısı giderek artıyor.

Muğla Valiliği, 157 kişinin bulantı ve kusma şikayetiyle, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere başvurduğunu açıkladı.

Datça, Ula ve Yatağan ilçelerindeki çeşitli ilkokul ve ortaokullarda eğitim gören öğrencilere, dün öğle yemeğinde patatesli köfte, pilav ve salatadan oluşan menü verildi. Akşam öğrencilerden bazılarında mide bulantısı şikayeti ortaya çıktı. Öğrenciler, gıda zehirlenmesi şüphesiyle ilçelerindeki hastanelere başvurmuştu.

Olayın ardından valilik, konuyla ilgiyi yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi: "04.11.2015 tarihinde Muğla Sıtkı Koçman Eğitim Araştırma Hastanesi'ne 41, Kavaklıdere Devlet Hastanesi'ne 19, Datça Devlet Hastanesi'ne 36 ve Yatağan Devlet Hastanesi'ne 61 kişi olmak üzere 157 kişi, bulantı kusma şikayetleriyle belirtilen hastanelere başvuru yapmıştır. Konuyla ilgili Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi, Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, koordineli olarak yerinde inceleme ve araştırma yapmıştır. 

Bu hastanelerimize başvuruda bulunan kişilerin durumları iyi ve stabildir. Vakaların çoğu, ayakta tedavileri yapılarak taburcu edilmiştir. Ayrıca olayın çıkış noktasının tespiti için Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü birimlerince ilgili yemek şirketine gidilerek çevre sürüntü örnekleri, su ve yemek numuneleri alınmıştır. Alınan numunelerin analizleri, ilgili kurumlarca yapılmaktadır. Olayın meydana gelişinde kusurlu olan varsa gerekli idari ve cezai işlemler ivedilikle yapılacaktır."

Yemek zehirlenmesi nedir?

Gıda kaynaklı hastalık, içine yabancı etmen karışmış besin tüketimi sonucu meydana gelen herhangi bir hastalıktır. Genelde gıda zehirlenmesi de kullanılsa da bu genelde hatalıdır.

Gerçek gıda zehirlenmesi besinde bulunan yabancı bir kimyasal madde veya doğal toksini yemek yoluyla meydana gelir. Gıda kaynaklı hastalıkların çoğu aslında patojen bakteri, virüs, prion veya parazitlerin neden olduğu gıda yollu enfeksiyondur. Bu tür enfeksiyonlar genelde besinin hatalı depolanması, hazırlanması veya servisinin yapılmasından kaynaklanır. Yemek hazırlanması sırasında, onda evvel ve sonra hijyen kurallarına uyulması bir hastalığın bulaşma olasılığını azaltır. Besinin hastalığa yol açmaması için onun takibine beslenme güvenliği denir. Besin kaynaklı hastalıklar çevreye etki eden pek çok toksin tarafından da meydana gelebilir. Kimyasal maddeler tarafından neden olan besin kaynaklı hastalıklar için Besin kirleticileri maddesine bakınız.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler