YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'da idam protestoları
Mısır'da idam protestoları
05 Haziran 2015 23:19
Mısır'ın çeşitli illerinde darbe karşıtları mevcut yönetimi ve görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi'ye verilen idam kararını protesto etti.

Mısır'da, darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yetkilileri hakkındaki idam kararını protesto etmek amacıyla yürüyüşler düzenlendi.  

Kahire, Giza, Feyyum, Beni Suveyf, Minya, İskenderiyye, Port Said, Süveyş, Kefr eş Şeyh, El Garbiyye, Eş Şarkıyye, El Buhayra illerinde düzenlenen yürüyüşlerde mevcut Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi aleyhinde slogan atan göstericiler, Sisi'nin Almanya ziyaretinin alaycı bir şekilde ifade edildiği pankartlar taşıdı.

Darbe karşıtı göstericiler, yürüyüşleri sırasında İsrail ile Mısır, Ürdün ve Suriye arasında gerçekleşen, İsrail savaş uçaklarının Mısır ordusunun Sina'daki hava üslerini bombalamasıyla başlayan 6 Gün Savaşı'nın, başlangıç tarihi olan 5 Haziran'ı da savaşta hayatını kaybeden askerlerin fotoğraflarını taşıyarak andı.

Eylemcilerden bazıları kefen giyerek, bir kısmı da idam mahkumlarının giydiği kırmızı renkli kıyafetlerle yürüyüşe katıldı.

Toplam 166 sanıklı "Casusluk" ve "Hapishaneler Baskını" davalarının 16 Mayıs'taki duruşmasında mahkeme heyeti Mursi'nin de aralarında bulunduğu 122 kişinin dosyalarını "idam kararıyla ilgili görüş almak için" müftülüğe göndermişti.

Kahire Ceza Mahkemesi, nihai kararın açıklanacağı duruşmayı 16 Haziran'a ertelemişti.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler