YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Minibüse binmeye korkuyoruz
Minibüse binmeye korkuyoruz
16 Şubat 2015 09:31
Üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın katledildiği Tarsus ilçesinde, kadınlar tedirgin. Erkek şiddetine her an maruz kalabilecekleri düşüncesi taşıyan kadınların kimisi bir daha minibüs kullanmayacağını söylüyor.

Mersin Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın katledilmeden önce arkadaşlarıyla ziyaret ettiği alışveriş merkezindeyiz. Önüme çıkan ilk kozmetik dükkanına giriyorum. İki genç kadın kapıda güleryüzle karşılıyor bizleri. İkisi de 23 yaşında. Özgecan cinayetinden söz açarak, neler düşündüklerini soruyorum. İlk olarak Münevver giriyor söze; “Bir kızkardeşim var. karaman’da okuyor. Yenice’den trene binmesi gerekiyor oraya gidebilmek için. Olaydan beri, babam işten izin alıp kardeşimle birlikte minibüse binerek Yenice’ye kadar gidiyor. Minibüs kullanmaya korkar olduk.”

“Ojelere baktılar”

Serap’ın ailesi Adana’da oturuyor. Bu dükkanda Özgecan’la tanıştığını öğreniyoruz: “Üç arkadaşıyla buraya gelmişti. Çok cana yakın bir kızdı. Ojelere, rujlara baktı. Biraz sohbet ettik. Birkaç parça alıp gitti. Sonra fotoğrafını haberlerde görünce tanıdım. Dondum kaldım.”
Aynı alışveriş merkezinde bir Reklam standında çalışan Nagehan, 19 yaşında. Adana’da oturan genç kız, Mersin’de bir üniversite öğrencisi. “Daha güvenli olduğu için treni tercih ediyorum ben” diyor.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler