YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Minare böyle yıkıldı
Mİnare saniyeler içinde böyle yıkıldı.
Minare böyle yıkıldı
28 Şubat 2010 / 18:09 Güncelleme: 28 Şubat 2010 / 18:15

Denizli'nin merkeze bağlı Uzunpınar Beldesi'nde 32 yıl önce yapılan ancak depreme dayanıksız olduğu belirlenen Tepe Camii'nin minaresi iş makinasına bağlanan iplerin çekilmesiyle 18 saniye içinde yerle bir olurken, köylüler yıkım anını saniye saniye görüntüledi. 

Uzunpınar Beldesi'nde vatandaşların da desteğiyle 32 yıl önce yaptırılan Tepe Camii'nin minaresinin, Bayındırlık Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı ölçümlerde depreme dayanıksız olduğunun belirlendi. Minarenin can ve mal kaybına yol açmaması için yıkılmasına karar verilmesinin ardından belediye başkanlığı yıkımı gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Minareye bağlanan zincir ve halatların iş makinesinin yardımı ile çekilerek yıkımın gerçekleştirilmesi sırasında köylüler ellerine kamerayı alarak saniye saniye yıkım anını görüntüledi. Minarenin yavaş yavaş yıkılmaya başlamasının ardından köylüler kendi aralarında ilginç diyaloglar yaşarken, 32 yıllık minare birkaç saniye sonra önünde bulunan yolun üzerine yıkıldı. Yıkılan minarenin çevredeki hiçbir eve isabet etmemesi başta Belediye Başkanı Hasan Ali Ubuz olmak üzere herkesi çok sevindirdi. Yıkımın gerçekleşmesinin ardından sevincine hakim olamayan belediye başkanı kameranın önüne geçip gülerek ellerini birbirine vurdu.

Belediye Başkanı Hasan Ali Ubuz, "Minarenin çürük olduğu belirlenince, bölgede tedbir alarak yıkım çalışmasını başlattık. Yaklaşık 20 metre uzunluğundaki minarenin çevresindeki evlere zarar vermeden yıkılması gerekiyordu. Her ihtimale karşı çevredeki evleri de boşalttık. Minareye bağladığımız kalın zincir ve halatlarla iş makinesinde yardımı ile minareyi hiçbir yere zarar vermeden yıkmayı başardık.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler