YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mimarlar Odası’nın kaçak terası için yıkım kararı
Mimarlar Odası’nın kaçak binasına yıkım kararı çıktı. Encümen, iskansız binada projeye aykırı inşa edilen restoran ve bölümlerin 15 gün içinde düzeltilmemesi durumunda belediye ekiplerinin yıkıma başlayacağı kararını verdi.
Mimarlar Odası’nın kaçak terası için yıkım kararı
06 Ağustos 2015 / 23:14 Güncelleme: 06 Ağustos 2015 / 23:15

İstanbul Mimarlar Odası’nın Karaköy’deki kaçak binası ile ilgili yıkım kararı çıktı. STAR’ın ortaya çıkardığı iskansız bina ve kaçak restoran ile ilgili encümen ‘yıkım kararı’ verdi. Beyoğlu Belediyesi ekiplerinde yapılan inceleme sonrası hazırlanan raporu inceleyen encümen, binanın iskansız olduğunu ve binanın çatısındaki restoran ve projeye aykırı inşaat edilen bölgelerin yıkılması kararını verdi. Hazırlanan raporda lokal olması gerekilen yerin restoran yapıldığı ve ruhsatsız işletilen restoranın kaçak olduğu belirtildi. 15 gün süre içinde Mimarlar Odası kaçak yapıyı projeye uygun hale getirmez ise belediye ekipleri devreye girerek yıkımı gerçekleştirecek. Belediye ekipleri tarafından zabıt tutulan bina ile ilgili başlatılan yasal süreç önceki gün karara bağlandı. 

Tutanakta ‘işgalci’ tanımı kullanıldı

Beyoğlu Belediyesi'nce 30 Haziran'da binada yapılan inceleme sırasında çatısına 'kaçak restoran' konduran Mimarlar Odası için tutanakta 'işgalci' tanımı kullanıldı. 30 Haziran tarihli ve 2173 sayılı Yapı Tatil Tutanağı’nda  şu ifadeler kullanıldı: Yukarıda açık adresi yazılı yerde bulunan taşınmazda ruhsata esas projesi ile yapılan kontrolde, projesi hilafında; Kemankeş Cd. tarafından çatının mahya katının 350 cm yüksek yapıldığı, terasının büyütüldüğü ve üzerinin açılır-kapanır sistemle kapatıldığı, Mumhane Cd. tarafından çatı arasının yapılmayıp teras bırakıldığı ve üst katta 30 metrekare alanlı teras yapıldığı, 2. merdiven kovasının +18.5 kotundan +24.50 kotuna yükseltildiği ve kazanılan 25 metrekare taban alanının 2. katın servis alanı olarak kullanıldığı, merdiven kulesinin üstünde 1 kat yüksekliğinde klima üniteleri konulduğu, ayrıca Kemankeş Cd. cephesinde normal katlarda 30 cm, Mumhane Cd. cephesinde zemin kat ve asma katta kaldırım istikametinin taşmış olup, söz konusu yer işgali olduğundan mühürleme işlemi yapılmadan iş bu tutanak tanzim edilerek müştereken imza altına alınmıştır."

Başkan itiraf etmişti

Mimarlar Odası ortaya çıkan skandalın ardından bir basın toplantısı düzenlemiş, CHP ve HDP’li milletvekillerinin de destek için geldiği toplantıda binanın kaçak olduğunu itiraf etmişti. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkanı Sami, iskansız bina ve tadilat işlemleriyle ilgili "Yapılan işlemlerde bir takım oynamalar olmuş olabilir. Bu bizim sorumluluğumuzda. Ancak bu binanın tümden kaçak olduğu anlamına gelmez, evet imar projesi dışına çıkılmış olabilir" dedi. Oysa Yılmaztürk 1 Temmuz'da bir gazeteye yaptığı açıklamada "Projede imara aykırı hiçbir durum yoktu" açıklamasında" bulunmuştu.

Belediye: Bina iskansız

Mimarlar Odası'nın iskanlı halde aldığı binanın ön cephesini de komple değiştirdiği belediye tutanaklarında da yer aldı. Belediye yetkililerinden yapılan açıklamada "Satın alınan bina iskanlı idi. Ancak tadilat yapımına başlandı. Bina eski halinden komple değiştirildi. Yeniden iskan alınması gerekiliyordu. Bize başvuruda bulunuldu ancak imara aykırı işlem yapıldığı için biz iskan vermedik. Mutlak suretle bina üzerinden bir işlem yaptıktan sonra yeni iskan alınması şart" denildi. Belediye yetkilileri 7 temmuzda binanın ruhsatının bittiğini ve bunun için yeniden başvuru geldiğini belirterek "İncelemelerimizi yapacağız, uygun bulursak gerekli işlemler yürürlüğe girecektir" denilmişti.

 

STAR

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler