YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mezhep ayrımı yapmamız imkansız"
"Mezhep ayrımı yapmamız imkansız"
01 Eylül 2013 15:15
Fatih Belediyesi, bir gazetenin manşetinde yer alan 'mezhep ayrımcılığı' yaptıklarına dair haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, bugün bir gazetede yer alan "Mezhepçi Politika İnsanlığa Tosladı" başlıklı haberde yer alan iddiaların gerçek olmadığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Haberde söylendiği gibi Fatih Belediyesi'nin, Kumkapı'daki mültecilerden parkın boşaltılmasıyla ilgili herhangi bir talebi olmamıştır. Yine haberde, Fatih Belediyesi'nden Nedim Bucak isimli bir görevlinin Suriyeli mültecilerden parkın boşaltılmasını istediği iddia edilmektedir. Tamamen yanlıştır. Zaten Fatih Belediyesi'nde bu isimli bir çalışan yoktur."

Açıklamada, haberde bir hafta önce belediye başkan yardımcısının tek tek isimleri topladığı iddiasının da gerçek olmadığı bildirilerek, "Belediyemiz tarafından asla böyle bir görevlendirme yapılmamıştır. Fatih Belediye Başkanı ile görüşmek için bir heyet oluşturulma talebi de gerçek dışıdır. Fatih'te yaklaşık 25 bin Suriyeli mülteci bulunmaktadır. Bu sayının içinde kimin alevi, kimin sünni olduğunu bilmemiz mümkün değildir. Dolayısıyla haberde iddia edildiği gibi mezhep farklılığı yüzünden bir ayrım yapılması imkansızdır. Hizmet anlayışımızda böyle bir ayrım söz konusu olamaz" ifadeleri yer aldı.

"Alan şantiye sahası olacağı için kapatılmaktadır"

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Parkın boşaltılmasıyla ile ilgili talep muhtemelen 'Yenikapı-Harem arası Avrasya Lastik Tekerlekli Tüp Geçit' çalışmasıyla ilgilidir. Habere konu olan alan, bu tüp geçidin batma yeridir. Alan, şantiye sahası olacağı için kapatılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, mültecilerin kaldığı yerin hemen bitişiğinde olan Fatih Belediyesi Halı Sahası ve halı sahaya ait sosyal tesis de talep üzerine boşaltılmıştır. Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Sayın Doğan Demir, 31 Ağustos Cumartesi günü saat 18.05'te belediyemizi arayarak, not bırakmıştır.

Bu arada Suriyeli mültecilerin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Florya Çiroz Yazlık Kampı'nda misafir edilmesi çalışması yapılmıştır. Ardından Belediye Başkanımız, bu çalışmayı paylaşmak için sonu 53 ile biten cep telefonundan, Sayın Doğan Demir'i 7 kere aramış, ancak kendisine ulaşamamıştır. Çiroz Kampı söz konusu mülteciler için şu an bekletilmektedir. Dolayısıyla haberde yer alan iddialar gerçek dışıdır. Hizmet anlayışımızda mezhep ayrımı gözetmek gibi bir durumun olması kesinlikle mümkün değildir."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler