YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mezar taşını hazırladı ölmeyi bekliyor...
Mezar taşını hazırladı ölmeyi bekliyor...
08 Temmuz 2015 12:15
Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Gökçe Mahallesi’nde yaşayan 104 yaşındaki Mestan Ölmez, 5 yıl önce mezar taşını hazırlayıp, ölümü beklemeye başladı. Ölmez , uzun yaşamasının sırrının, yoğurt yemek ve bol bol yürümek olduğunu açıkladı.

Gökçe’de yaşayan 104 yaşındaki Mestan Ölmez, bir asrı deviren yaşı ve “Ölmez” soyismi ile yaşama adete meydan okuyor. Bütün ihtiyaçlarını tek başına karşılayan Ölmez, ilerleyen yaşına rağmen dinç görünümüyle dikkat çekiyor. İki kez evlenmesine rağmen çocuğu olmayan yaşlı adam, ilk eşini çok genç yaşta ikincisini ise 7 yıl önce kaybetmesinin ardından yeğeni ile kalıyor.

Yalnız kaldıktan sonra yakın zaman kadar günde 15 kilometre yürüdüğü ifade eden Ölmez, belediye otobüslerinin kendisinden ücret almadığını, bu yüzden haftanın belli günlerinde Muğla ve Ula’ya pazara giderek ihtiyaçlarını karşıladığını kaydetti. Genç görünümü nedeniyle yakınları ve köylüler tarafından evlendirilmek istediğini dile getiren Ölmez, “Beni herkes 60-70 yaşında sanıp evlendirelim diyor. Bende, 'ömrümün sonuna yaklaşıyorum' diyerek teklifleri geri çeviriyorum” diye konuştu.

Ölmeden mezar taşını hazırladı

104 yaşında olmasına rağmen dinç görünümü ile gençlere taş çıkartan Mestan ölmez, "Öldükten sonra düşünen olmaz' diye kendi mezar taşımı hayattayken yaptırdım. Mezar taşımı kabristandaki eşimin mezarının yanına koydurdum. Ara sıra gidip hem eşimin mezarını ziyaret ediyorum, hem de mezar taşıma bakıyorum" şeklinde konuştu.

Uzun yaşaması ve sağlıklı olmasının düzenli yürüyüş ve sık sık yoğurt yemesine borçlu olduğunun altını çizen Ölmez, uzun yıllar, toprak zengini Şerefli ailesinin yanında kahyalık ve devecilik yaptığı için çok fazla yemek yeme imkanı bulamadığını kaydetti. Ölmez, "Çiftlik işleri ve deve arkasında, denk gelen yerde yemek yiyerek beslendiğini vurgulayıp  hayatım genelde yoğurt yeyip süt içerek geçti" diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler