YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mevlite 5 bin kişi katılacak
Mevlite 5 bin kişi katılacak
03 Mayıs 2010 16:19
44 kişinin hayatını kaybettiği Bilge Köyü katliamı, bir yılını acılarla bitirdi

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde meydana gelen, 7'si çocuk 44 kişinin ölümüne neden olan katliamın birinci yılını köylüler 5 bin kişinin katılacağı mevlitle anmaya hazırlanıyor.
 

Mardin'e yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alan ve coğrafi güzelliğiyle bölgedeki diğer köylere göre farklılık gösteren Bilge köyü, geçen yıl 4 Mayıs akşamı Sevgi Çelebi ile Habip Arı'nın nişan törenindeki katliam ile adını duyurmuştu. Türkiye tarihinde benzeri görülmemiş bir sivil katliamın yaşandığı köyde yaraları tam olarak saramadıklarını anlatan köy muhtarı Abdurrahman Çelebi, katliamda eşi, çocuğu ve kardeşinin de aralarında bulunduğı 15 yakınını kaybettiğini anlattı.
 

Bir süre önce Çorum'da karara bağlanan mahkeme sonucundan memnun olmadıklarını, ancak adalete ve devlete olan güvenlerinden dolayı yapacak bir şeylerinin olmadığını aktaran Çelebi, "Bu karar biraz olsun bu köyde yakınlarını kaybeden insanların yüreğine su serpti, ancak verilen ceza bize göre yine de azdır. O insanlar buradaki 44 insanın hayatını katletti. Onların hepsinin idam edilmesi gerekiyordu." diye konuştu.
 

Köyde 16 hanede 121 kişinin bulunduğunu ifade eden muhtar Abdurrahman Çelebi, "Bunların 61'i öksüz ve yetim çocuklardan oluşuyor. Amacımız çocuklarımızı eğitim almış birer iyi vatandaş olarak yetiştirmek." dedi.  
 

Katliamı yarın 5 bin kişiye verecekleri mevlitle anacaklarını anlatan muhtar Çelebi, bütün bölge insanını katliamdan ders almaları için yarın saat 17:00'de verecekleri mevlide davet etti. Mevlit için hazırlıklara başlayan Bilgeliler, köy meydanında 3 danayı keserken, katliam mezarlığını ise bakımdan geçirdiler.  CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler