YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mevlid gecesi ne zaman 2015? Mevlid gecesi ibadetleri nelerdir?
Mevlid gecesi ne zaman 2015? Mevlid gecesi ibadetleri nelerdir?
21 Aralık 2015 08:12
Yakında mevlid gecesinin idrak edilecek olması müslümanları heyecanlandırıyor. Mevlid gecesi ne zaman? 2015'te mevlid gecesinin ne zaman olacağı merak ediliyor. Mevlid gecesinde yapılacak Mevlid gecesi ibadetleri nelerdir?

Peygamberimizin doğduğu günün hicri takvimden miladi takvime göre olan güne mevlid gecesi denir. Mevlid gecesi ne zamandır? 2015'te mevlid gecesinin hangi tarihe denk geldiği merak ediliyor. Mevlid gecesi, miladi takvime göre yarın (22 Aralık 2015'te) idrak edilecek. Mevlid gecesinde yapıalcak ibadetler nelerdir? Mevlid gecesi ibadetleri nelerdir. Mevlid gecesinin önemi nedir? Tüm bu soruların cevabı haberimizde...

Rebiyülevvel aynın on ikinci gecesine denk gelen mevlid kandili İslam aleminde farklı mezheplerde, farklı günlerde kutlanmaktadır.  Mevlid Kandili hangi gün? (2015)  Mevlid Kandili ne zaman? Peygamber efendimizin doğum günü olmasından dolayı Müslüman aleminde bayram havasında kutlanan bu önemli gün olan Mevlid Kandil’inde Neler Yapılır?

Mevlit Kandili hangi gün sorusu rebiyyülevvel ayına girdiğimiz bugünlerde en fazla sorulan sorular arasında yer alıyor. Mevlit kandili kelime olarak, İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah’ın doğum gecesi anlamına gelmektedir. Mevlid aynı zamanda doğum zamanı demektir.

Rebiyülevvel aynın on ikinci gecesine denk gelen mevlid kandili İslam aleminde farklı mezheplerde, farklı günlerde kutlanmaktadır. İslam’ın ilk dönemlerinde adet olmayan kandil geceleri hicri 3. Asırdan itibaren kutlanmaya başlamıştır. Türkiye’de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim’den itibaren kutlanmaya başlayan günün, gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasından dolayı daha sonra kandil adını almıştır. Dini gün ve geceler hicri takvim aylarına göre belirtildiği için miladi takvime göre, her yıl farklı aylarda ve farklı günlerde kutlanmaktadır.

Bu nedenle her yıl mevlit kandili yaklaştığında Mevlid kandili hangi gün sorusu sorulmaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)  571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir. Peki, Mevlid Kandili ne zaman? Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in doğum gününü bu yıl 22 Aralık Salı gününü 23 Aralık Çarşamba'ya bağlayan gecede idrak edeceğiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (sas) kutlu doğumu olan Mevlid Kandili yaklaşıyor. Peygamber efendimizin doğum günü olmasından dolayı Müslüman aleminde bayram havasında kutlanan bu önemli gün olan Mevlid Kandil’inde Neler Yapılır? Detaylar haberimizde.

MEVLİD KANDİLİ 22 ARALIK GÜNÜ KUTLANACAK!

Mevlid kandili Müslüman aleminde önemli bir yer tutar. Son peygamber Muhammed (SAV)’nin doğum günü olan gün, Rebiü'l-evvel ayının 12. Gecesine denk gelmektedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan olan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denmektedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)'in doğum gününü 2015 yılında 22 Aralık Salı gününü 23 Aralık Çarşamba'ya bağlayan gecede idrak edilecektir. Peki Mevlid Kandilinin önemi nedir?  Mevlid Kandili; insanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber olan Muhammed (SAV)’in doğmuş olduğu çağda, dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti. O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıç oldu. Peygamberimizin dünyaya gelmesi ve ona peygamberlik vahiy edilmesinden sonra tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O'na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu.  

MEVLİT KANDİLİ DUASI

Eûzü Billahi Mine’ş-Şeytani’r-Racîm, Bismillahirrahmanirrrahim
Ya ilahel alemin
İlk yarattığın nur efendimizin nuruydu.
Sen onu var etmeden evvel gündüzün geceden,
baharın da kıştan farkı yoktu.
İyilikler, kötülüklerle iç içe;
akıl nefse yenik,
ruh da bedenin esiri idi.
O güzeller güzeli
Varlığın sırrını keşfedip akla yüksek hedefler gösterdi
düşünceye kapılar açıp
insanın ebedlere namzet olduğunu âlemşümul bir dille haykırdı.
Böyle bir elçiyi insanlığa bahşetmenden
Ve sayısız nice nimetlerinden ötürü
sana sonsuz hamd ü senalar olsun ya rabbi!

MEVLİD KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILIR

Mevlid kandilinde hangi ibadetler yapılmalı merak edenler için aşağıda belirtilenlerin  yapılması tavsiye edilmektedir. Buna göre mevlid kandilinde;
Tesbih Namazı kılınmalı,
Hatm-i Enbiya yapmanız gerekîr. 

Tesbih namazını kılarken şu şekilde niyet edilmelidir. "Yâ Rabbi, niyet eyledim rızâ-yı şerîfin için tesbîh namazına. Yâ Rabbi, bu gece teşrîfleriyle âlemleri nûra gark ettiğin Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz'in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle." Allâhü Ekber, diyerek namaza başlanır.  Namazda Fatiha-i şerifeden sonra zammı sure olarak isten veya bilinen herhangi bir dua okunmalı. Namazdan sonra istiğfar salevat,(özellikle büyük salvatlar)kelime-i tevhıd ve Kuranı Kerim okunmalı ve Peygamberimize hediye edilerek kendimiz ve Ümmeti Muhammedin selameti için iltica edilmelidir. Özellikle ölmüş yakınlarımızda kuranı Kerim okumak suretiyle hediyeler gönderilmeli, onları da bu gecede unutmamalıdır.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler