YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mevlana Celaleddin'i Rumi Sultangazi'de anıldı
Mevlana Celaleddin'i Rumi Sultangazi'de anıldı
09 Aralık 2015 22:53
Sultangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Şeb-i Arus etkinliği çerçevesinde sahneye çıkan yazar Sinan Yağmur, Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi ve felsefesini anlattı. Gecede ayrıca Şems'i Tebrizi anlatan bir de oyun sergilendi.

Sultangazi Belediyesi, Mevlana'nın 742. Vuslat yıl dönümü dolayısıyla "Şeb-i Arus" etkinliği düzenledi. Sultangazi Belediyesi Nikah Salonu'nda düzenlenen geceye vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Etkinlikte, yazar Sinan Yağmur tarafından tarafından Mevlana'nın hayatının anlatıldığı bir söyleşi programı gerçekleştirildi. Söyleşi programının ardından yazar Yağmur tarafından kaleme alınan, Tebrizli Şems ile Mevlana'yı anlatan “Aşkın Gözyaşları-Tebrizli Şems” isimli tiyatro oyunu da sahnelendi. 

Sahnelenen oyunda oyuncuların performansları katılımcılardan yoğun alkış aldı.
Etkinlik öncesi bir açıklama yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay Mevlana’yı anmak için geleneksel hale getirilen programda vatandaşlarla bir araya gelindiğini ifade ederek , "Mevlana’yı anmak, böyle bir düşünürü ve ilim erbabını anmak ülke bazında değil evrensel bazda da çok büyük önem arz ediyoruz. İstiyoruz ki insanlar artık periyodik hale gelmiş bu anma programımızda bir abonelik sistemi gibi otursun ve bu programlara sürekli iştirak etsinler. İnşallah biraz sonra yapılacak olan etkinliklerde Mevlana’yı daha iyi tanıma gelecek kuşaklarda daha iyi anlatma noktasında noktasında vazifemizi de yerine getiririz" dedi.

Geceye katılan ve vatandaşlara Mevlana'nın felsefesini, yaşayış tarzını anlatan yazar Yağmur ise, Mevlana’yı kendi cümlesi ile anlatarak, "'Bizim kabrimizi topraklarda orada burada şu diyarda aramayın bizler ariflerin arşivlerin gönlündeyiz'. Dolayısı ile Hz. Mevlana’mızın 8 asır öncesinden günümüze taşıdığı mesajları, özellikle günümüzde başta İslam coğrafyası olmak üzere bütün dünya coğrafyasındaki medeniyet çatışmalarına, inanç savaşlarına, mezhepler arası kan dökülmesine bir merhem ve o kanın dökülmesine yönelik bir Mevlana’ca bakış, bir Mevlana’ca yaklaşım göstermek zorundayız" diye konuştu.


İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler