23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya17 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mersin’den Cerattepe’ye limon seferberliği
Mersin’den Cerattepe’ye limon seferberliği
23 Şubat 2016 16:34
Mersin'in merkez ilçesi Mezitli'nin Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Artvin Cerattepe'de maden inşaatına karşı eylem yapanlara limon göndermeye devam ediyor. Tarhan'ın limonlu desteğine Mezitlili üreticiler de katılarak, Cerattepe'ye limon seferberliği başl

Mezitli Belediye Başkanı Tarhan’ın, Artvin’in doğasının bozulmaması için harekete geçerek, Cerattepe'de yaşanan olaylarda biber gazından etkilenmeleri en aza indirmek için eylemcilere limon göndermesi geniş yankı buldu. Başkan Tarhan, bugün de Mezitli’de bir limon bahçesinde limon toplayarak Artvin halkına desteğini sürdürdü. Mezitlili üreticiler ve özellikle kadınlar da Cerattepe olaylarında biber gazından etkilenen Artvin halkının yalnız olmadığını belirterek, Tarhan ile birlikte limon topladılar. Toplanan limonlar, Yeşil Artvin Derneği’ne gönderilecek.

“LİMONUN BU AMAÇLA KULLANILMASI SON OLSUN İSTEDİM”

Başkan Tarhan, limon bahçesinde İHA’ya yaptığı açıklamada, Cerattepe’de maden çıkarılmaması için Artvin halkının verdiği mücadelenin örnek olduğunu söyledi. Mezitli ilçesinin, Mersin’de Akdeniz’e 15 kilometre sahili olan, turizmi, tarihi ve tarımıyla önemli bir ilçe olduğunu vurgulayan Tarhan, şu an içinde bulunduğu limon bahçesinin de Mezitli sahiline yaklaşık 500 metre mesafede olduğunu belirtti. Tarhan, “Biz, üreticilerimiz, emekçilerimiz ve ihracatçılarımızla birlikte tarım alanlarını, bahçelerimizi koruyoruz. Biz tarıma katkı yaparken, Artvin’de doğayı, çevreyi kirleten, suyu zehirleyecek olan bir maden sahasına, orayı katledecek bir zihniyete karşı Artvin halkı Cerattepe’de bir direniş sergilemekte. Onların ifadesiyle onların bir tarafı Cerrahpaşa bir tarafı Cerattepe. Biz de burada, mesafeler uzak olsa da narenciye üreticileriyle, limon üreticileriyle Artvin halkını buluşturmak istedik. Mezitli’deki üreticilerimizle birlikte limon toplayarak Artvin halkına gönderiyoruz. Bunu suyla karıştırarak biber gazından zarar görmemeleri için çaba gösterdik” dedi.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan'a, kendi el yazısıyla bir mektup yazarak limon gönderdiğini anlatan Tarhan, “Bu limonların bu amaçla kullanılması son olsun istedim. Gerçek amacıyla değerlendirilsin istedim. Burada özellikle Mezitli’deki kadınlarımız başta olmak üzere gençlerimiz katkıda bulundular. Onlar da zevkle limon kesiyorlar. Ben ziraat yüksek mühendisiyim ve doğaya duyarlıyım. Ben de limon keserek gönderdim. Mezitlili üretici kadınlarımız başta olmak üzere gençlerimize teşekkür ediyorum, bize bu konuda destek verdiler ve bu ürünleri elde ederek gönderdik” şeklinde konuştu.

“DİYARBAKIR’A DA NARENCİYE GÖNDERECEĞİZ”

Sadece Artvin’de doğa ve çevre kirlenmesine karşı mücadele eden vatandaşlara değil, doğu ve güneydoğudaki operasyonlarda görev alan güvenlik güçleri ile orada yaşayan halka ve şehitlere karşı da aynı duyarlılıkla yaklaştıklarını ifade eden Tarhan, önümüzdeki günlerde Diyarbakır’a, Mezitlili üreticilerin katkılarıyla limon, mandalina ve portakal göndererek destek vereceklerini söyledi. Tarhan, “Böylece oradaki halkımıza, güvenlik güçlerimize ve şehitlerimize de destek sağlamış olacağız. Kim ki zalimlere, zulmedenlere, haksızlığa, doğayı katledenlere karşı duruyorsa, Türkiye’de olduğu gibi dünyanın neresinde olursa olsun biz onlara destek sağlamaya çalışacağız. Bu konuda bana destek veren Mezitli’deki narenciye üreticilerine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“HERKESİ DAYANIŞMAYA DAHİL OLMAYA ÇAĞIRIYORUM”

Türkiye’nin bugünlerde birlik olmaya çok ihtiyacı olduğunun altını çizen Tarhan, “Her yerde, Artvin’dekiyle, Diyarbakır’dakiyle, Şırnak’takiyle, güvenlik güçlerimizle, subaylarımız, askerlerimiz ve polislerimizle hep beraber ve dayanışma içerisinde olacağız. Türkiye’nin özellikle bugünlerde buna çok fazla ihtiyacı var. Herkesi bu dayanışmaya dahil olmaya çağırıyorum. Birlikte, el ele ilmik ilmik bu sevgiyi örelim, bu desteği artıralım. Mezitli halkının gösterdiği duyarlılığı herkesin göstermesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bahçede Başkan Tarhan ile birlikte limon toplayan kadınlar ise Artvin’de atılan biber gazından kadınları korumak ve onlara destek olmak için limon keserek göndereceklerini dile getirerek, “Artvin’de maden için doğayı bozmak istiyorlar. Oranın yöre halkı da buna karşı çıkıyor. Biz de desteklemeye çalışıyoruz. Limon göndereceğiz gözlerini korumaları için. Artvin’deki eylem yapan kadın arkadaşlarımıza destek amaçlı bir şey yapıyoruz biz burada. Onların gözlerinin daha az yanması amacıyla destek olmak için biz de bu limonları onlara göndereceğiz” dediler. 

Haber noksan
 // uykucu
ama siz o derin ferasetinizle hemen anlamissiznizdir. Adi gecen belediyereisi cehapelidir. Tabiyatiyla ulkemiz aleyhine olan her melanetin yaninda yer alir....
23 Şubat 2016 Salı 17:47
Haddinizi aşmayın
 // Muammer Bekaroğlu
sizbu ülkede yaşamıyorsunuz galiba,köprüye karşı,madene karşı havaalanlarına karşı otoyollara karşı galiba siz dünyaya gelişinizede karşısınız,hiçolmazsa ülke yararına birkazık çakında görelim ama onuda beceremezsiniz çünki sizin bu ülke insanına saygınız yok...
23 Şubat 2016 Salı 17:19
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler