YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mersin'deki "bonibon" operasyonu
Mersin'deki "bonibon" operasyonu
27 Nisan 2013 11:38
Mersin merkezli düzenlenen operasyonda "bonibon şekeri ve sade lokum" adı altında su ihraç ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan zanlılardan 13'ü tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, yaklaşık bir yıl süren çalışma sonunda, Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleriyle Mersin merkezli 12 ilde düzenledikleri operasyonla ilgili soruşturma sürüyor.

Operasyonda gözaltına alınan ve aralarında şirket sahipleri, mali müşavir ve gümrük müşavirlerinin de bulunduğu 18 zanlıdan 13'ü, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgütü yönetmek, örgüte üye olmak, hayali ihracat, resmi ve özel evrakta sahtecilik" suçlarından sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. 5 zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Sivas, Osmaniye, Konya, Ankara, Tokat, Rize, Trabzon, Giresun, Samsun, İstanbul, Bayburt ve Mersin'de kurdukları şirketler aracılığıyla yurt dışına "bonibon şekeri ve lokum" ihraç ediyormuş gibi gösterip su gönderdikleri ileri sürülen zanlıların, yaklaşık 4 milyon lira haksız kazanç elde ettikleri, 10 bin ton civarında ürün hayali ihracatı yaptıkları, ayrıca Türkiye Şeker Kurumu'ndan ihraç teşvikli yüzde 50 oranında ucuza aldıkları 4 bin ton civarındaki şekeri de iç piyasaya sürdükleri iddia edilmişti.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler