YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meriç yükseliyor, Edirne alarmda
Meriç yükseliyor, Edirne alarmda
07 Şubat 2012 10:01
Bulgaristan'da çöken barajın karıştığı Meriç ve Tunca nehirlerinin debisi dün sabahtan itibaren yükselmeye başlamıştı. En son gelen bilgiler ise Tunca'nın debisi azalmakta, Meriç'inki ise yükselmekte...

Tunca Nehri'nin debisi düşmeye başladı, Meriç'in debisi ise yükselmeye devam ediyor.

Bulgaristan'ın Harmanlı bölgesindeki çöken İvonova barajından gelen suların karıştığı Tunca ve Meriç nehirlerinin debileri dün sabahtan itibaren artışa geçerek, yer yer taşkınlara neden olmuştu. Tunca Nehri, Sarayiçi mevkinde yatağından çıkması sonucu Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Er Meydanı, Balkan Şehitliği ve Adalet Kasrı'nı sular altında bırakmıştı. Sabaha karşı da Tunca Nehri, iki köprü arası mevkinde bazı alanlarda taşkına neden oldu.

Tunca Nehri'nin debisinin tavan yaptığı 213 metreküp/saniye seviyesinden düşüşe geçtiği öğrenildi. Son ölçümlerde Tunca Nehri'nin debisi 200 metreküp/saniyeye düştüğü belirlendi.

Tunca'nın debisinin düşmesinin aksine Meriç Nehri'nin debisindeki yükseliş devam ediyor. Meriç Nehri'ndeki debi yükselişi nehir kenarında çay bahçelerinden net olarak gözlenebiliyor.

Nehir suları yaklaşık 1 buçuk metre yüksekliğindeki aydınlatma lambalarının neredeyse üzerine kadar çıktı. Son ölçümlere göre Meriç Nehri'nin debisi 1269 metreküp/saniyeden, 1291 metreküp/saniye seviyelerine çıktı.

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler