YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meriç nehri alarm veriyor
Meriç nehri alarm veriyor
02 Şubat 2015 07:18
Meriç Nehri'nde su seviyesinin 5 saatte 100 metreküp/saniye artması üzerinde Edirne'nin Karaağaç mahallesinde ulaşımı sağlayan Tunca ve Meriç köprüleriyle Süvari Köprüsü İl Kriz Merkezi kararıyla kapatıldı.

Sınır komşuları Yunanistan ve Bulgaristan’daki aşırı yağışların ardından özellikle Meriç Nehri’nin debisinde 5 saatte yaklaşık 600 metreküp/saniye artış gözlenirken, nehir debilerinin yaklaşık 2 bin seviyesine çıkması bekleniyor.

Bulgaristan’ın şiddetli yağışların ardından barajlardan su taşması üzerine gündüz saatlerinde 500 seviyesinde olan Meriç Nehri'nin debisi DSİ verilerine göre, 5 saatte yaklaşık 600 metreküp/saniye artış gösterdi.

Nehir debilerinin 'alarm' seviyesine ulaşmasının ardından toplanan Edirne Valiliği Kriz Merkezi, Karaağaç Mahallesi’ne ulaşımı sağlayan Tunca ve Meriç köprülerinin yanı sıra alternatif olarak kullanılan Süvari köprüsünü trafiğe kapatma kararı aldı. Gece 00.00’da Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik ekiplerince tarihi köprüler trafiğe kapanırken, geçişlerin sadece askeri araçlarla sağlanacağı belirtildi.

Rekor artış bekleniyor

Tunca ve Meriç Nehri’ndeki debilerin ise kısa sürede 2 katının üzerine çıkması şaşırttı. Tunca Nehri’ndeki debi, 131 metreküp/saniye seviyesindeyken DSİ verilerine göre 340’a yükseldi. 

Meriç nehrinde ise 500 metreküp/saniye olan nehir debisi 1137’ye ulaştı. Yaşanacak taşkınla ilgili olarak DSİ ve Edirne Belediyesi ekipleri tedbir aldı. DSİ 11’nci Bölge Müdürü Adil Sabancı, son ölçümlerde Meriç'in debisinin 1700 - 1800 metreküp seviyelerine ulaşacağı yönünde olduğunu ifade ederek, "Bulgaristan'daki aşırı yağışlar nedeniyle Meriç Nehri'ne yoğun su Arda Nehri'nden geldi. DSİ ekiplerimiz taşkın bölgesindeki seddelerin sıklıkla gözlemliyor. Herhangi bir sedde hasarı durumunda müdahale için teyakkuzdayız" dedi.

Sınır kapısı da kapandı

Tarihi köprülerin trafiğe kapatılması Yunanistan’a açılan ve Karaağaç Mahallesi’ndeki Pazarkule Sınır Kapısı’nın da kapanmasına neden oldu. Yunanistan’a çıkış yapmak isteyenler ise İpsala Sınır Kapısı’na yönlendirildi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler