YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmetçik hayat kurtarıyor
Mehmetçik hayat kurtarıyor
16 Ocak 2013 12:06
Hakkari'nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerine bağlı köylerde mahsur kalan hastalar, askeri helikopterlerle hastaneye ulaştırıldı.

 

Yolu kar yağışı ve tipinin etkisiyle kapalı bulunan Yüksekova'nın Keçili köyünde yaşayan böbrek hastası Avdel Arslan (43), gece saatlerinde fenalaşınca yakınları durumu yetkililere bildirdi.
 
Karayolu ulaşımı olmaması ve sağlık ekiplerinin köye gidememesi üzerine devreye Mehmetçik girdi. Yüksekova 21. Jandarma Sınır Tugay Komutanlığı'ndan havalanan helikopter, kısa sürede köye ulaştı.
 
Kurtarma operasyonunda, vatandaşlar ve askerlerin yardımıyla helikoptere taşınan Arslan, Yüksekova'ya getirildi.
 
İlk kez helikoptere bindiği için panik yaşayan Arslan, askerlerin teskin etmesiyle sakinleştirildi. Sağlık ekiplerinin ilk müdahaleyi helikopterde yaptığı Arslan, ambulansla Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. 
 
Arslan'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
 
Hastanın ağabeyi Rasim Arslan, köy yolunun kapalı olması nedeniyle kardeşini hastaneye götüremediklerini belirterek, Mehmetçiğe teşekkür etti. 
 
Öte yandan, Şemdinli ilçesine bağlı Gelişen köyünde aniden rahatsızlanan Nimet Can ve Fatma Olmaz ile Beyyurdu köyünde yaşayan Sinem Özkan da askeri helikopterle köylerinden alınarak Hakkari Devlet Hastanesi'ne ulaştırıldı.
 
Şemdinli Kaymakamı Cengiz Erdem, son günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle birçok köy ve mezra yolunun ulaşıma kapandığını anımsatarak, yol açma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
 
Köylerdeki acil hastaların hastaneye ulaştırılması için Mehmetçiklerin büyük destek verdiğini anlatan Erdem, vatandaşların mağduriyeti bitinceye kadar helikopterle hasta kurtarma operasyonlarının devam edeceğini kaydetti.
 
 
AA
 
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler