YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Görmez: Kurbanlıklara eziyet etmeyin
Mehmet Görmez: Kurbanlıklara eziyet etmeyin
22 Eylül 2014 12:19
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kurban Bayramı'nda hayvanlara eziyet ederek bu ibadeti yerine getirmenin doğru olmadığını belirterek, "Bu ibadeti usulüne uygun ve en güzel şekilde yerine getirmek gerekiyor" dedi.

Görmez, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramları öncesinde yapılan açıklamalarda üç şey üzerinde durduklarını belirtti. Kurbanın Allah'a yakınlaştıran bir ibadet olduğunu vurgulayan Görmez, "Bizi Allah'a yakınlaştıran ibadeti yaparken, bizi Allah'tan uzaklaştıracak davranışlardan kaçınmalıyız. Bunlar, hayvanlara eziyet etmek, sağlıksız ortamlarda kesmek, çevreye zarar verecek şekilde istismar etmek. Bunlardan uzak durmak gerekiyor" ifadesini kullandı.

Görmez, kurban kesimi konusunda ilerlemelerin olduğunu kaydederek, şunları söyledi: "İstiyorum ki bundan sonraki hiçbir Kurban Bayramı'nda olumsuz bir tek örneğe bile rastlamayalım. Sokakta, muhtelif yerlerde hem hayvanlara eziyet ederek, başkasına eziyet ederek, çevre sağlığını tehdit ederek, bu ibadeti yerine getirmek doğru değildir.

Bu ibadeti usulüne uygun ve en güzel şekilde yerine getirmek gerekiyor. Çünkü bayram ve kurban aynı zamanda din dilinde şair olarak geçiyor. Şair demek, milletlere tarih sahnesinde süreklilik kazandıran Müslüman olma ve kalma bilincimizi diri tutan ibadet demektir. Onun için bu hususlara dikkat edelim."

Müslümanların bir karıncayı bile ezmemekle mükellef olduğunu vurgulayan Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz hayvan hakları reformunu dünyaya kazandırmış bir medeniyetiz. Dünya literatüründe hayvan hakları tabirini ilk kullanan Müslümanlar olmuştur.

Bu konuda müstakil kitaplar yazılmıştır. Sevgili Peygamberimiz, bir kediyi eve hapsederek, ölümüne sebep olmayı cehennemlik bir davranış olarak tarif etmiş. Dağda susuz kalan bir köpeği de sulayarak ona yeniden hayat kazandırmayı cennetlik bir davranış olarak tarif etmiştir.

Onun için hem Kurban Bayramı'nda kurbanlarla ilgili çok dikkatli olmalıyız. Bir olumsuzluk yaşandığında bundan dolayı kurbanı, bayramı tartışma konusu yapmayalım." 
 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler