YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Medresede defileye tepki
Medresede defileye tepki
21 Eylül 2010 17:53
STK'lar, Cemil İpekçi'nin medresede defileye tepki gösterdi.

Ünlü modacı Cemil İpekçi'nin tarihi Kasımiye Medresesi'nde yapmayı planladığı defileye Mardin'deki STK'lar tepki gösterdi. Öğle namazını Kasımiye Medresesi'ndeki camide kılan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, 25 Eylül Cumartesi günü yapılacak defilenin düzenlenmemesini istediler.

Mardin'de bulunan 50'nin üzerinde sivil toplum kuruluşu, öğle namazını -Cemil İpekçi ve Mardin Valiliği'nin olmadığını söyledikleri- Kasımiye Medresesi'nin camisinde kıldı. Yaklaşık 300 civarındaki STK üyeleri, medrese avlusundaki yazlık mescitte yaptıkları basın açıklamasıyla defileyi protesto ettiler.

Camide asılı bulunan cami külliyesini gösteren resmi yazıyı basın mensuplarına gösteren Eğitim-Bir-Sen Başkanı Hasan Ekinci, "Burada asılı bulunan yazılı belge, hem valiliği, hem Cemil İpekçi'yi hem de müftülüğü yalanlıyor. Çünkü buradaki cami, resmi olarak Mardin Müftülüğü'ne ait ve burada bize namaz kıldıran imam da Mardin Müftülüğü'ne bağlı kadrolu bir imam hatiptir. Burası, içinde 2 tane mescit bulunan; biri Hanifi, biri Şafii mezhebi tarafından medrese olarak kullanılan yerdir. Böyle bir etkinlik için mabedin seçilmesi; Allah'ın evinin seçilmesi bir talihsizliktir. Buna tepki gösteriyoruz." dedi.

Medrese avlusunda toplanan STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Ensar Vakfı Mardin Şube Başknı Zeynel Tepret de, şöyle konuştu:

"Daha önce de 'Mardinbienali' adı altında içi su dolu şeffaf naylonların giydirildiği mankenlerin sulu gösterilerine mekan kılınan Kasımiye Medresesi, şimdi de podyum olarak kullanılmak istenmektedir. Bu, halkımızın hissiyatını rencide etmektir. Bu, milletimizin ahlak, kültür, gelenek ve dini değerleriyle alay etmektir. Bu kutsal mekanlara bir tecavüzdür, saygısızlıktır." CİHAN
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler