YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mardin'de sel: 2 çocuk boğuldu
Mardin'de sel: 2 çocuk boğuldu
01 Kasım 2009 19:17
Türkiye yeni bir sel felaketiyle karşı karşıya...

 Yalova'nın Çınarcık ilçesinde, bir kişinin kucağındaki 6 aylık bebeğiyle geçmekte olduğu ahşap köprü, aşırı yağış nedeniyle yıkıldı. Babasıyla dereye düşen bebek, sel sularına kapılarak öldü.

İlçeye bağlı Kocadere beldesinde, 29 yaşındaki Şener Adalı, 6 aylık oğlu Mert'i de yanına alarak bir yakınlarına gitmek üzere evinden ayrıldı.

Baba ve oğlunun, beldeye adını veren Kocadere üzerinden geçerken kullandığı tahta köprü, yağışın etkisiyle dere sularının yükselmesi sonucu yıkıldı.

Dereye düşen baba Şener Adalı, oğlunu azgın sulara kaptırdı. Çevredekilerden yardım isteyen baba, oğlunu sular içinde bir süre aradı ancak bulamadı.

Bölgedekilerin haber vermesi üzerine Yalova ve Çınarcık itfaiye ekipleri, daha sonra da Yalova Emniyet Müdürlüğüne bağlı dalgıçlar olay yerine geldi.

Bölgede 2 saat boyunca arama yapan ekipler, sel sularına kapılan 6 aylık Mert Adalı'nın cesedine, yıkılan köprünün 1 kilometre uzağında ulaştı.

Fenalık geçiren baba Adalı ve yakınları, polisler ve diğer görevliler tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Anne Hanım Adalı'nın olay yerine getirilmediği öğrenildi.

Mert'in cesedi, Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na gönderildi

SEL SULARINA KAPILAN 2 KISKARDEŞ ÖLDÜ

Mardin'in Dargeçit ilçesinde sele kapılan 2 kız kardeş boğuldu. Sadiye Aslan (11) ile kardeşi Mevlüde Aslan (13)
kendilerine ait hayvanları sabah otlatmak üzere Saray Mahallesi yakınlarından geçen dere kenarına götürdü. Aşırı yağış nedeniyle derenin taşması sonucu Sadiye Aslan sele kapıldı. Kardeşini kurtarmak için suyu giren Mevlüde Aslan da kayboldu.
        

Mahalle sakinlerinin durumu bildirmesi üzerine başlatılan arama çalışmalarında Sadiye ve Mevlüde Aslan'ın cesetleri sudan çıkarılarak, otopsi için Dargeçit Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

İSTANBUL'DA 190 BASKIN
        
         İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da etkili olan sağanak yağışta can kaybı ve yaralanma olmadığını, gelen ihbarlara göre 190 ev ve iş yerinde su baskını yaşandığını bildirdi.
                  
         -SİİRT
        
         Siirt'te 2 gündür etkili olan yağış, öğlen saatlerinde şiddetini artırdı. Yüksek kesimlerden inen yağmur suları, Bahçelievler, Yeni, Evren ve Çal mahallelerinde çok sayıda ev ve iş yerini bastı.
                

Öte yandan, Eruh'a bağlı Bağgöze köyünde yağış nedeniyle 3 ahır yıkıldı, ahırda bulunan 30 küçük ve büyükbaş hayvan telef oldu.
        

Siirt Valiliği, Vali Vekili Hamdi Öncü başkanlığında ''kriz masası'' oluştururken, kurulan 5 ayrı komisyon il merkezinde ev ve iş yerlerinde yaşanan su baskınlarındaki zararı tespit etmek amacıyla çalışma başlattı.
        
         -TRABZON'DA HASAR 10 MİLYON LİRANIN ÜZERİNDE

        
         Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kentte dünden beri etkili olan sağanak yağışta ilk tespitlere göre 10 milyon liranın üzerinde hasar meydana geldiğini bildirdi.
        

Belediyede tüm izinlerin iptal edildiğini belirten Gümrükçüoğlu, ''İŞKUR projesi kapsamında belediyeye alınan işçiler de çalışmalara dahil edildi.
 Ekipler, sel baskınlarından oluşan yaraları sarmaya çalışıyor'' dedi.
        
         -SARAY'DA 3 YAZLIK EV SULAR ALTINDA KALDI
        
         Tekirdağ'ın Saray ilçesi Safaalan köyünde, sağanak yağış nedeniyle 3 yazlık ev sular altında kaldı.
        

Gece saatlerinden bu yana etkili olan sağanak nedeniyle Safaalan köyü mücavir alanındaki 3 yazlık evi su bastı.
                 
         -TEKİRDAĞ
        
         Tekirdağ ve Şarköy ilçesinde etkili olan poyraz, deniz ulaşımını olumsuz etkilemeye devam ediyor.
Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden yerli ve yabancı bandıralı 15 şilep ve tanker, saatteki hızı zaman zaman 75 kilometreye ulaşan poyraz nedeniyle rotalarını Şarköy sahillerine çevirdi.
        

Önceki gün hava koşullarının daha da iyileşmesi için Şarköy sahillerinde demirli bekleyen 12 gemi de fırtınanın hızını kesmemesi nedeniyle Şarköy'den ayrılamadı.
        

Şarköy sahillerinde demirli bekleyen toplam 27 şilep ve tanker, fırtınanın etkisini kaybetmesini bekliyor.
        
         -BOLU
        
         D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan sağanak yağış ve sis,
 ulaşımı olumsuz etkiliyor.
         
         -DENİZLİ
 Kentte öğleden sonra başlayan ve etkili olan sağanak nedeniyle Mehmetçik Mahallesi 2275 Sokak ile Karşıyaka Mahallesi 2439 sokakta bazı evleri su bastı. Evlerdeki eşyaları kurtarmaya çalışan vatandaşlar, yetkililerden yardım istedi.
        

Evini su basan Mehmet Çakır, yağmurun aniden bastırdığını ve taşan kanalizasyondan dolayı mağdur olduklarını söyledi.
        

Yağış nedeniyle kentte bazı yollarda çökmeler yaşanması trafikte aksamalara neden oldu.
        
         -ADANA'DA BAZI EV VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI
         
Adana'nın Karataş ilçesinde dün akşamdan bu yana etkili olan sağanak, yaşamı olumsuz etkiledi.
        

Yağış nedeniyle ilçe merkezindeki 4 iş yeri ile 15 evi su bastı. Belediye ekipleri, vatandaşlarla birlikte yağmur sularını tahliye etmeye çalıştı. Bazı tarım arazilerinin su altında kaldığı bildirildi.
        

Ayrıca, ilçe girişindeki mezbaha arkasında tarım işçileri tarafından kurulan ve yaklaşık 200 kişinin bulunduğu 36 çadır, sular altında kaldı. Tarım işçileri, su altında kalan eşyalarını kurtarmaya çalışırken, yetkililerden de yardım beklediklerini belirttiler.
        
         -SAKARYA
        
Sakarya'nın Sapanca ilçesine bağlı İkramiye köyünden geçen dere, aşırı  yağış ve dere yatağını tıkayan ağaç kökleri nedeniyle taştı. Taşkın nedeniyle dere yatağının kenarından geçen köy yolu ulaşıma kapandı. Ulaşımın sağlanamaması
yüzünden yaklaşık 30 kişi köyde mahsur kaldı. Köylülerin ihbarı üzerine, olay yerine jandarma ekipleri sevk edildi.
        

Dere yatağının tıkanmasına neden olan ağaç kökleri, Sakarya Valiliği Kriz Merkezi'nin desteğiyle temizlendi. Dere kenarındaki 3 ev, önlem amacıyla boşaltıldı.
                  
         -KOCAELİ-
         
Kocaeli'nin Kandıra İlçesi Belediye Başkanı Cengiz Kan, Selce ve Namazgah derelerinin yoğun yağış nedeniyle taşması sonucu oluşan selin, önceden aldıkları tedbirler sayesinde can ve mal kaybı olmadan, küçük çaplı maddi hasar ile atlatıldığını bildirdi.

          CİZRE

Şırnak'ın Cizre ilçesinde gündüz saatlerinde aralıksız bir şekilde yağan yağmur selin oluşmasına neden oldu. Belediye binası dahil çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı.
                          
        

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler