YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mardin'de 'sayaç karşıtı' çiftçiler olay çıkardı
Mardin'de sayaç takmayı kabul etmeyen çiftçiler, ateş yakarak, uluslararası İpekyolu’nu trafiğe kapattı.
Mardin'de 'sayaç karşıtı' çiftçiler olay çıkardı
22 Nisan 2016 / 00:10 Güncelleme: 22 Nisan 2016 / 08:44

Dicle Elektrik Dağıtım tarafından hizmet verilen illerde yaşayan çok sayıda çiftçi, kaçak elektrik kullanmaya devam edebilmek için günlerdir eylem yaparak yol kesiyorlar, güvenlik güçleri ile enerji şirketine saldırıyorlar.

Her biri 100 binlerce lira değerindeki lüks araçlarıyla eylem yerine adam taşıyan veya eyleme bizzat katılan çiftçiler, yöre halkına da hayatı çekilmez hale getiriyor.

ciftci.jpg

KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI YÜZDE 92

Özellikle tarımsal alanda yüzde 92’ye ulaşan kaçak elektrik kullanımının önüne geçmek isteyen Dicle Elektrik Dağıtım, bunu sağlayabilmek için çiftçilere sayaç takmaları karşılığında 3’te 2 oranında ucuz elektrik sağlayacak olan bir kampanyayı hayata geçirdi.

HER GÜN EYLEMDELER

Ancak normalde ödemeleri gereken elektrik bedelinin sadece 3’te birini dahi ödemek istemeyen çiftçiler, bedeli tüm vatandaşlar tarafından ödenen elektriği kaçak kullanmaya devam edebilmek için nerdeyse her gün eylem yapıyor.

citfci2.jpg

ATEŞ YAKIP YOLU KAPATTILAR

Çiftçiler, Şanlıurfa’nın Harran ve Viranşehir ilçelerindeki eylemlerin ardından bu kez Mardin’in Kızıltepe ilçesinde eylem yaptı. Sayaç takmayı kabul etmeyen Kızıltepeli çiftçiler, Buğday Pazarı mevkiinde ateş yakarak uluslararası İpekyolu’nu trafiğe kapattı.

Eylem üzerine yolda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Polis ve jandarma ekipleri yolu trafiğe açmak için uzun çaba sarf etti. Yolu lastik yakarak ve taşla kapatan çiftçiler, yaklaşık 1 saat sonra yolu trafiğe açtı. Yaklaşık 100 kişilik grup tarafından kapatılan yolda yakılan ateş TOMA tarafından söndürüldü. Yol temizlendikten sonra trafiğe açıldı.

citci3.jpg

SAYAÇ YOKSA ELEKTRİK DE YOK

Enerji şirketinden dün yapılan açıklamada, "Dicle Elektrik Dağıtım olarak, kampanyayı duyurduğumuz ilk günden bu yana, sayaç taktırmayan çiftçilerimizin elektriklerinin kesin olarak kesileceğini duyurmuştuk. Duyurduğumuz gibi kırsalda sayaç takmayan ve kayıt dışı elektrik kullanmaya devam eden çiftçilerin elektriklerini kesmeye başladık. Kararlıyız ve bu uygulamaya devam edeceğiz” denildi.

 

İHA

galiba bizi eset yapacaklar
 // muammer bekaroğlu
bune terbiyesizlik ya biran neredeyse eset haklıymış detirtecekler,bu resmen rüçvettir devletten geçinmedir ve bir ayaklanmadır cezalarını çekmeliler,o elektrik bize bedavaya gelmiyor anlaşılan bunlar avantadan yaşamaya alışmışlar bunlara müsamaha edilmemeli eyce terbiyesizleştiler pkk dan nbe farkınızkaldı zibidiler....
22 Nisan 2016 Cuma 14:46
BELESCILER
 // ruzgar ıbo
VURUN HARMILERE
...
22 Nisan 2016 Cuma 11:55
Sen bedava kullandin
 // uykucu
parasini kacak bedeli olarak benden tahsil ettiler. Simdi de Devlete karsi isyandasin. Hakkkim size zehir zikkim olsun....
22 Nisan 2016 Cuma 09:11
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler