YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mardin'de 7 ambulans hizmete başladı
Mardin'de 7 ambulans hizmete başladı
02 Mart 2016 16:36
Sağlık Bakanlığının gönderdiği tam donanımlı ambulanslar hizmete alındı - İl Sağlık Müdürü Derviş: "Bize gelen çağrıların yüzde 2'si gerçek çağrıdır. Yüzde 98'i de fason, yalan çağrıdır. Halkımızın bu konuda daha duyarlı olmasını diliyoruz"

Sağlık Bakanlığının Mardin'e gönderdiği 7 tam donanımlı ambulans hizmete başladı.

İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törende konuşan İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş, 7 gün 24 saat vatandaşların acil sağlık ihtiyaçlarını karşılayan 112 acil sağlık hizmetleri birim ve çalışanlarının, her yıl hizmet alanlarındaki istasyon ve ambulans sayılarını artırarak daha iyi hizmet vermeyi hedeflediğini kaydetti.

Kentsel vakaların yüzde93'üne ilk 10 dakikada, kırsal vakaların da yüzde 94'üne ilk 30 dakikada ulaşım başarısı gösterdiklerini ifade eden Derviş, "İlimizde şu anda 26 tane istasyonumuz var. 41 ambulansla hizmet vermekteyiz. Bu hizmeti 365 eğitimli personelimizle vermekteyiz. İnşallah bizim hedefimiz daha güzel başarılara imza atmaktır" dedi.

- "Çağrıların yüzde 98'i fason"

Komuta kontrol merkezi çağrı karşılama ekibince 2015'te yaklaşık 2 milyon çağrı karşılandığını, ekiplerin ancak 38 binden fazla vakaya gittiğini ve çağrıların yaklaşık yüzde 2'sinin doğru olduğunu söyleyen Mehmet Derviş, "2015 yılında 2 milyona yakın çağrı karşılamışız. Bu çağrılardan 38 bine yakın vakaya çıkmışız. 2 milyon çağrıya karşılık 38 bin gerçek vaka var. Bize gelen çağrıların yüzde 2'si gerçek çağrıdır. Yüzde 98'i de fason, yalan çağrıdır. Halkımızın bu konuda daha duyarlı olmasını diliyoruz" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığınca gönderilen 7 tam donanımlı ambulansı teslim aldıklarını, bakanlığın ambulans desteğinin devam edeceğini belirten Derviş, "Bizim eski ambulansları daha eski faaliyetlere çekeceğiz. Bu ambulanslarımızı da hizmete sokacağız. Bunlarla daha iyi hizmet sunmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Mardin'in tek kadın ambulans sürücüsü Gülsever Çıray ise yeni ambulanslarla vakaya daha kısa sürede ulaşabileceklerini belirtti.

Vatandaşların kadın ambulans şoförüne alışmaya çalıştığını kaydeden Çıray, "Halk alıştı ama hala tepkiler oluyor bazen. Bakıp, 'erkek mi kalmadı, bu işi bayan mı yapıyor' gibi. Öne binmeyi reddeden hasta yakınları bile oldu ama alıştılar yavaş yavaş. Bayanların yapamayacağı iş yoktur, onu göstermeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ambulanslar, Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz, Halk SağlığıMüdürü Saffet Yavuz, İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş ve ambulans sürücüleri tarafından kurdele kesilerek hizmete alındı.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler