YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mardin Valiliği'nden Nusaybin ve Ömeryan Dağı açıklaması
Mardin Valiliği'nden Nusaybin ve Ömeryan Dağı açıklaması
10 Aralık 2015 09:40
MARDİN Valiliği, Nusaybin İlçesi'ndeki 4 mahallede, 4 gün uygulanan sokağa çıkma yasağı, yapılan operasyon sırasında örgüte ait ele geçirilen silah, mühimmat ile kapatılan hendek ve barikatlarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Mardin Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Nusaybin'de 4 mahallede 4 gün uygulanan sokağa çıkma yasağı ve düzenlenen operasyonla ilgili detaylı bilgiler yeraldı.

Valilik açıklamasında, 'Nusaybin'deki Abdulkadirpaşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir Mahallelerinde 06 Aralık 2015 Pazar günü saat 07.00'dan itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı kararı alınmıştı. Sokağa çıkma yasağı 09 Aralık 2015 Çarşamba günü saat 17.00'den itibaren kaldırılmıştır. 06 Aralık 2015 ile 09 Aralık 2015 tarihleri arasında polis ve jandarma kuvvetlerimiz tarafından koordineli şekilde yapılan faaliyetler sonucunda; 7 PKK/KCK terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Güvenlik güçlerimize ve zırhlı araçlarımıza saldırıda bulunan 3 PKK/KCK terör örgütü mensubunun güvenlik güçlerimizle girdiği çatışmada yaralandığı değerlendirilmektedir. İcra edilen operasyonlarda 2 adet kaleşnikof marka silah ve bu silahlara ait 49 adet fişek ile 1 adet roketatar silahı ele geçirilmiştir. 8 adet barikat ve hendek kapatılmıştır. 5 adet tuzaklama bomba düzeneği kontrollü olarak imha edilmiştir. Barikat olarak kullanılan 1 TIR kaldırılmıştır. PKK/KCK terör örgütü mensuplarınca yapılan saldırılarda 1 polis memurumuz şehit olmuştur. İcra edilen operasyonlar esnasında 8 polis memurumuz yaralanmıştır. Yapılan saldırılarda 3 şahıs hayatını kaybetmiş, 6 şahıs yaralanmıştır. PKK/KCK terör örgütü mensuplarınca güvenlik güçlerimize yönelik 11 adet roketatarlı saldırı düzenlenmiştir. PKK/KCK terör örgütü mensuplarınca güvenlik güçlerimize yönelik 3 adet tuzaklama bomba patlatılmıştır. PKK/KCK terör örgütü mensuplarınca yapılan saldırılarda 3 adet zırhlı aracımız zarar görmüştür. 

Hayatını kaybeden şehidimize ve vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı ve sabır diliyoruz. Yaralı polis memurlarımızın ve vatandaşlarımızın tedavileri halen devam etmektedir. Yaralı polis memurlarımıza ve vatandaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağına uyma noktasında gösterdikleri sabır ve sağduyu ile huzur operasyonlarına verdiği destekler için teşekkür ediyoruz' denildi. 

ÖMERYAN DAĞI OPERASYONU

Mardin Valiliği tarafından, Ömeryan Dağı'nda yapılan operasyonla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: 'İlimiz Ömerli, Midyat, Nusaybin kırsalında bulunan bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek amacıyla 09 Aralık 2015 tarihinde güvenlik kuvvetlerimizce bir operasyon icra edilmiş olup icra edilen operasyon sonucunda; 3 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Bölücü terör örgütü mensuplarına yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen 3 şahıs gözaltına alınmıştır. Ayrıca icra edilen operasyonda; 3 adet kaleşnikof piyade tüfeği, 13 adet kaleşnikof piyade tüfeğine ait dolu şarjör, 1 adet gece görüş dürbünü, bomba yapımında kullanılan 200 kilo amonyum nitrat, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan çok sayıda malzeme, 1 adet tuzaklanmış tüp, 29 adet hücum yeleği, çok sayıda muhtelif giyim, yaşam ve sıhhiye malzemesi ele geçirilmiştir. Operasyon bölgesinde sığınak olarak kullanılan 7 ayrı mağara tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir. Güvenlik kuvvetlerimizce kamu düzeninin tesisi ve vatandaşlarımızın huzurunun temini için operasyonlara kararlılıkla devam edilecektir.'

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler