YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mardin - Cizre yolu trafiğe açıldı
Mardin - Cizre yolu trafiğe açıldı
14 Aralık 2013 08:05
Şırnak'ın Cizre ilçesi ve Mardin'in Nusaybin ilçesi arasında bulunan ipek yolunda kar yağışı ve uzun araç kuyruğu nedeni ile ulaşıma kapanan karayolu 3 gün aradan sonra ulaşıma açıldı.

Tarihi ipek yolunun ulaşıma açılması ile birlikte yolda kalan binlerce araç sürücüsüne Kızılay ekipleri kumanya dağıttı. 

Mardin Jandarma Komutanı Vural Erol, Nusaybin Kaymakamı Abdulhalim Can ile birlikte Cizre sınırına kadar uzanan yaklaşık 150 km’lik yolu inceleyen Vali Ahmet Cengiz, burada yolda kalan vatandaşların durumları hakkında bilgi aldı. Ayağına sarı çizmelerini giyen Vali Cengiz karda yolun açılması için sık sık ekiplere talimat verdi.

Kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan ve 3 gün aradan sonra ulaşıma açılan Nusaybin- Cizre karayolunda incelemelerde bulunan Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Nusaybin-Cizre karayolunun kardan temizlenerek ulaşıma açıldığını belirtti.

Mardin Nusaybin Cizre hattında bulunan ipek yolunun ulaşıma açılması için yoğun bir çaba sarf edildiğini belirterek, şu anda ciddi bir problem kalmadığını söyledi.

Trafik akışı yavaş olsa da yolun ulaşıma açıldığını ifade eden Vali Cengiz,” Yolda çoğunluğu tır kamyon herhangi bir kayma ve devrilme sonucu yol kapanıyor. Bölgemizde son dönemlerin en yoğun kar yağışı yaşanıyor. Şu anda çok sayıda köyde ulaşım sağlanamıyor. Elektrikleri yok” dedi.

Yol açma çalışmasını daha çok İpek yoluna ağırlık verdiklerini ifade eden Vali Cengiz, “ Irak ile Türkiye’yi bağlayan hem ihracat yolu ekonomik değeri yüksek çok sayıda tır var. Binlerce tır var. Bu yolun çok fazla sıkışmaması için hem Nusaybin hem de Kızıltepe tarafında önlem aldık. O taraftaki yükü bu tarafa geçirmedik.

Sadece Mardin sınırındaki trafiği değil komşu illerin trafiği bu tarafa gönderilmemesi için valilerimizden yardım istedik. Çok sayıda köy yolu kapalı olduğunu ancak ağırlığı İpek yoluna verdik. Kriz masası oluşturduk. Jandarma komutanlığı Afad Cizre Şırnak valiliği karayolları ekipleri ciddi bir katkı sağladı. Şu anda yol trafiğe açıldı. Herhangi bir can kaybı yaşanmadı.”

İpek yolunda mahsur kalan vatandaşlara kumanya yardımında bulunan Şanlıurfa Kızılay İl Başkanı Erol İnan ise, Kızılay olarak farklı bölgelerde yolda mahsur kalan vatandaşlara ve araç sürücülerine kumanya ve battaniye dağıttıklarını söyledi. İnan” Yolda kalan vatandaşlara her türlü hizmeti sunmak için çalışıyoruz. 4 saat boyunca yol boyunca kumanya dağıtıyoruz. Şu ana kadar bin 900 kişiye kumanya dağıttık. Sabaha kadar dağıtım işini sürdüreceğiz.”

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler