YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Malatya'da kayısı hasadı başladı
Malatya'da kayısı hasadı başladı
20 Haziran 2013 17:47
Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, kayısı hasadının başladığını belirterek, "Bu yıl 430 bin ton civarında kayısı rekoltesi bekliyoruz" dedi.

Zengin, Battalgazi ilçesine bağlı Meydancık köyündeki bir kayısı bahçesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Meydancık ve Kale ilçesinin Kıyıcak köyü civarında hasadın, Malatya'nın diğer bölgelerine göre 20-30 gün erken başladığını söyledi.

İlçelerin rakımına göre hasadın ağustos ayı sonuna kadar devam edeceğini belirten Zengin, hasat döneminde Adıyaman, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır ve Siirt'ten insanların Malatya'ya gelerek günlük 35 liraya çalıştığını dile getirdi.

Hava sıcaklıklarının bu yıl bekledikleri gibi seyretmediğini ifade eden Zengin, "Bu yıl ilkbahar geç geldiğinden özellikle 900 rakımın altında olan birçok yer etkilendi. Bu nedenle bizim normaldeki kayısı rekoltemiz 600-700 bin ton arasında beklenirken, haliyle bu yıl 430 bin ton civarında kayısı rekoltesi bekliyoruz" diye konuştu.

Dolu nedeniyle de ürünlerin zarar gördüğünü aktaran Zengin, "Mevcut kayısılarda yüzde 30 civarında dolu zararı var. Yine havaların yağışlı geçmesinden dolayı çil hastalığı dediğimiz Monilya hastalığı nedeniyle yüzde 25-30 civarında zarar var. Her ne kadar 90 bin ton civarında kuru kayısı rekoltesi bekleniyorsa da bunun yarısı dolu ve çil zararı, kalan 50 bin ton civarında sağlam kayısımız var" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin yaş kayısı ihracatının 20 bin ton civarında olduğunu, bunun 4 bin tonunun Malatya'dan karşılandığını kaydeden Zengin, Malatya'nın ihracattaki payını yükseltmek istediklerini söyledi.

İçerisinde bulunduğu bahçede kayısının kilosunun 2 liradan satıldığını dile getiren Zengin, ilerleyen günlerde Malatya ve köylerinde kayısı hasadı başlayınca fiyatın 50 kuruşa kadar düşebileceğini sözlerine ekledi.

 

AA

Etiketler:
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler