YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Malatya'da askeri uçaklar çarpıştı: 4 şehit
Malatya'da iki F-4 tipi savaş uçağı düştü. Düşen uçaklarda bulunan dört askerin şehit olduğu açıklandı.
Malatya'da askeri uçaklar çarpıştı: 4 şehit
25 Şubat 2015 / 07:00 Güncelleme: 25 Şubat 2015 / 08:27

Malatya 7'nci Ana Jet Üssü'nüden keşif uçuşu yapmak üzere havalanan iki F-4 tipi savaş uçağı düştü. 

Uçaklarla irtibatın Akdağ ilçesinde keşif uçuşu yapıldığı sırada kesildiği ifade edildi. 
Edinilen bilgiye göre düşen uçaklarda bulunan 4 askeri personelin şehit olduğu bilgisine ulaşıldı. 
Düşen uçaklarda şehit düşen pilotların isimleri belli oldu. Kazada Kurmay Binbaşı Salih Sezer, Üsteğmen Salih Atalay ile rütbeleri öğrenilemeyen Zeynel Özbahçeçi ve Onur Özkaya isimli subaylar şehit oldu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bu akşam 18.07’de Malatya’da konuşlu 7’inci Ana Jet Üssü'nden planlı gece uçuş eğitimi için kalkan iki adet RF-4E Keşif Uçağı ile saat 19.05’te radar irtibatı kesilmiş ve derhal arama faaliyetlerine başlanmıştır. Saat 20.45’te iki uçağımızın da enkazına ulaşılmış ve maalesef dört kahraman pilotumuz şehit olmuşlardır. Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman pilot arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet kederli aile fertlerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz."

Meclis Genel Kurulu'nda konuya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Maalesef bugün akşamüstü Malatya'dan havalanan iki savaş uçağımız daha sonra irtibat kesilmiş ve haber alınamamıştır. Jandarma Komutanı olay yerine ulaştı. Biraz önce rapor etmeye başladı. Kesin bilgi vermek üzere şu anda orada kesin rapor bekleniyor. Elimizde bana ulaşan bilgi, pilotlarımızdan ikisinin şehit olduğu diğer ikisi hakkında bilgi yok. Kısa zamanda bilgi edilecek. Genelkurmayımız da olay netleşince bize bilgi gönderecek. O zaman detaylı kesin bilgi arz ederim. Şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum " diye konuştu. 

Bakan Ala, ilerleyen dakikalarda yaptığı açıklamada 4 askerin şehit olduğu yönünde Meclis'te yeni bir açıklamada bulundu.

AFAD'tan yapılan açıklamada uçakların enkazına Akçdağ'da ulaşılıdğı ve askerleri arama çalışmalarının devam ettiği ifadeleri yer aldı. AFAD, Elazığ, Diyabakır ve Malatya'dan arama kurtarma ekiplerinin olay yerine intikal ettiğini duyurdu. 
İHA muhabiri Cahit Özçelik, olaya ilişkin verdiği bilgilerde şu ifadeleri kullandı:
"Askeri helikopterle savaş uçağının çarpıştığı yönünde iddialar öne sürülüyor, fakat konuya ilişkin henüz net bir bilgi yok. Yalnız, gökyüzünde bir ateş topu görüldü. Bizler de konuya ilişkin resmi makamlardan açıklama bekliyoruz." 

Dört yılda 4 uçak düştü

Modernizasyon sonrasında 3 Ekim 2011’de Konya, 22 Haziran 2012’de Akdeniz’de ve son olarak Sivas’ta 30 Eylül’de 173 Filo’ya ait olan 3 uçak düştü. Dört pilotun şehit olurken son olayda 2 pilot atlayarak kurtuldu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler